CHP’nin 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Artvin mitingini öğretmenlik mesleğine başladığı Borçka ilçesinde yaptı. Sağanak yağış altında Belediye Meydanında gerçekleştirildi. Muharrem Öğretmen Borçka seninle pankartı ile karşılandı. Yaklaşık 6 bin civarında vatandaş takip etti. Sahnede akordion eşliğinde Atabarı oynayarak mitingine başlayan Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilerde bulunurken fındık fiyatını da 15 TL yapacağının sözünü verdi. İnce, Cumhurbaşkanı olduğunda 24 Kasım öğretmenler gününde Borçka’ya geleceğinin de sözünü Borçkalılara vermiş oldu.

Konuşmasına AKP iktidarının milleti soyup soğana çevirdiğini iddia ederek başladı. İnce konuşmasında; “ Bugün benim öğretmenliğe ilk başladığım yere Borçka’ya geldim. Ben burada öğretmenlik mesleğine başladım. Bu yüzden buranın yeri bende farklı. Hatırlar mısınız sizin bir karışık yemeğiniz var idi. Borçka’ya ilk geldiğimde ne yiyebilirim dediğimde bana lokantacı karışuk var demişti. Şimdi buradan yola çıkarak anlatmak istediğim şeyler var sizlere. Borçka’da kuru fasulye çok sevilir bilirim. Kuru fasulye yemeği yapacaksın. Fasulyesi dışarıdan gelecek, tencere Fransız olacak, yine yabancı gaz ile bu yemeği pişireceksin. Bu ülkede tarım da bitti üretimde bitti.

Benim anne tarafımdan hemşerimle çok anlaşamıyoruz. Ben eleştirdikçe İnce hastalığa düştü. Şimdi meydanlarda diyor ki bunlar beni asmak istiyorlar. Ya bizim böyle bir derdimiz yok ki. Seçimin tarihini sen belirledin. Kurallarını sen belirledin. Şimdi diyorsun ki bunların derdi beni idam etmek. Meydanlarda ‘Bunlar kazanırsa beni idam ederler’ diyor. Ya kardeşim bizim seni idam etmek gibi değil sandığa gömme gibi bir derdimiz var. Birisi seni idam etmeye kalkarsa biz senin yanında olacağız. Türkiye’de idam yok, bunu bilmiyorsan ortağın Bahçeli’ye sor o bilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Olduğum Da Gazze’ye Gideceğim - Konuşmasında her seçim dönemi İsrail-Filistin gerginliğinin gündeme getirilmesini eleştiren Muharrem İnce, “Ne zaman seçim yaklaşsa, bir İsrail tartışması olur. Kayıkçı kavgası. Filistin’de Müslüman kardeşlerimiz katlediyor, o miting derdinde. Diyoruz ki İsrail mallarını boykot et, ‘Etmem’ diyor. Petrol taşımacılığı yapma ‘ yapacağım’ diyor. Tohum alma ‘alacağım’ diyor. Filistinli birisi, Müslüman Türkiye’ye gelmek istese vize var. Ama bir İsrailli gelmek istese vize yok. Böyle bir durumda yaptığı tek şey Filistin mitingi. Sorum şu; 2013’de Gazze’ye gideceğim demiştin. 5 sene geçti gittin mi? Devletten devamlılık esastır. Sevgili Artvinliler size söz veriyorum. Cumhurbaşkanı olduğumda Gazze’ye gideceğim söz” diye konuştu.

FETÖ Diyor Ki Bunlar Hırsız, Bunlar Diyor FETÖ Darbeci, Bizde Diyoruz Ki İkinizde Haklısınız - Konuşmasının devamında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “Bir olay daha var, FETÖ ile görüştüğünü söyledim. Ben gittiğini biliyorum. Kim söyledi diye soruyor. Bugün bana suç duyurusunda bulunmuş, açıyorsan aç ne yapalım yani? Dava açarsan aç. FETÖ ile 12 yıl boyunca ortaklık yaptınız mı? Türk ordusuna birlikte kumpas kurdunuz mu? FETÖ istedi diye vali yaptın mı? Bitsin artık bu hasret dedi mi? Ne istediler de vermedik dedi mi? Pekiyi size soruyorum size her istediğiniz verildi mi? Ona verildi ise ona torpil yapmış. FETÖ ile ortak ve kardeş iken ve Türkiye’ye birlikte ihanet ederken iyi idi. Ne zaman FETÖ bunlara ihanet etti şimdi kardeş kavgası başladı. Şimdi birbirlerini döğüyorlar. FETÖCULAR bunlara hırsız diyor. Bunlar da onlara darbeci diyor. Biz ne diyeceğiz tabi ki ikiniz de haklısınız diyeceğiz. Başka ne diyebiliriz ki?” diye konuştu.

Sarayı Bilim Yuvası Yapacağız - Cumhurbaşkanlığı olduğunda sarayı kullanmayacağını Borçka’daki mitingde de yineleyen Muharrem İnce, sarayı bilim yuvası yapacağını söyledi. İnce konuşmasının bu bölümünde; “Doğruları söylemeye devam edeceğiz. Bunları yakında İnce hastalığa tutulur. Bir telaş içindeler ki sormayın. Bakın, siyasette politikacı meydana gelince hep derdi ki kemer sıkacağız. İlk kez Muharrem İnce farklı bir şey söylüyor. Kemer sıkacağız ama kemeri vatandaş sıkmayacak. Devlet sıkacak, devlet. 7 uçak yok, 3 bin koruma yok. Sarayın ışıklarını söndüreceğiz. 16 yıldır milletvekiliyim. 14 yıldır kiradayım. Sonunda bir ev aldım. Evimde otururum. Benim evim bana saray gibi. Evimde oturur ve Çankaya’ya iş için giderim. Sarayı gençlere vereceğim. Bilim yuvası yapacağım Sarayı” dedi.

Sarayperest oldu - İnce, konuşmasına; “Saray’a 2 Milyar dolar harcadı. Yüz bin apartman yapılır. Sarayın yanına bir saray daha yaptı yetmedi orada damatlar oturuyor. İstanbul’da beylerbeyi, Dolmabahçe olmak üzere 5 saray kullanıyor. Tam bir sarayperest. Sanki çocukluğu saraylarda geçmiş. Saray güç değildir güç hukuk devletidir.

Bana diyor ki gariban cumhurbaşkanı adayı. 16 yıldır milletvekiliyim. Erdoğan’dan 5 ay önce milletvekili oldum. Askerde olsak ben çavuş o onbaşı olurdu. Ben daha kıdemli milletvekiliyim. Benim kıdemim fazla. Ben 16 yılda aynı maaşı aldım da gariban oldum sen nasıl zengin oldun. Aynı maaşı almadık mı biz seninle? Sen parayı nereden buldun?” şeklinde eleştirilerde bulundu.

İnce konuşmasında; “ AK Parti’ye oy veren annelerin yüreklerine sesleniyorum. Çocuklarınız iyi bir eğitim alıyor mu? Dış politika bir rezalet itibarımız yok. Herkesle kavgalıyız. Bu durumdan hoşlanıyor musunuz? İşte biz bunları değiştirmek için yollara düştük. Cumhurbaşkanı olduğumda çocuklarınız iyi bir eğitim alacaklar. Buna söz veriyorum.

Güney Kore’den örnek vermek istiyorum. 1996’da Güney Kore iflas etti. Güney Kore de beş büyük şirketi çağırıyorlar ve diyorlar ki birbirinizle rekabet etmeyeceksiniz. Bundan böyle sadece Dünya ile rekabet edeceksiniz. Biz size iki şey vereceğiz. Para ve ARGE desteği. Güney körede milli gelir 30 bin dolar, bizde 7 bin dolar. Güney Kore 250 milyar dolar ithalat yapıyor. Geldiğimiz nokta bu” dedi.

Cumhurbaşkanı Olarak Çocuklarımda Ayrım Yapmayacağım - Muharrem İnce konuşmasında Cumhurbaşkanı olduğunda öğrenciler ve gençler arasında ayrım yapmayacağına vurgu yaparken; “Bakın gençler, o İmam Hatip’teki çocuklar benim çocuklarım. Kimse onları arka bahçesi gibi görmesin. Bir baba nasıl evlatları arasında ayrım yapmaz ise bir Cumhurbaşkanı ayrım yapamaz. Fen Lisesindekilerde benim evlatlarım İmam Hatipteki de benim evlatlarım. Kimseyi ayır etmeyeceğiz.

Her şeyi böldü. Milleti böldü, camileri böldü, şehitleri böldü. 15 Temmuz Şehitleri başka maaş alıyor Cudi’de şehit olan başka maaş alıyor. Toparlama sırası şimdi bizde. Sadece CHP’lilerin Cumhurbaşkanı olmayacağım 81 Milyon’un Cumhurbaşkanı olacağım. Türk’ün, Kürdün, Alevinin, solcunun, sağcının herkesin Cumhurbaşkanı olacağım. Önce milleti barıştıracağız. Bütünleştireceğiz. İnsanı birleştirince harita birleşir. Önce barışacağız. Sonra ekonomik olarak büyüyeceğiz. Sonra pastayı adil paylaşacağız. En düşük emekli maaşı 840 lira en yüksek 6 bin 500 TL. Finlandiya’da iki kat fark var. Emekli maaşları arasında 9 kat fark olursa o ülkede adalet olmaz, barış olmaz, huzur olmaz.

Şuan da bir tek adam var ve yanında yeteneksiz avareleri var. Bizde güçlü bir yönetici olacak ve yanında akıllı bir kadro olacak. 24 Haziran’dan sonra Allah’ın izniyle Cumhurbaşkanı seçildiğimde ben yok, sen yok, o yok, biz varız. Biz. Hepimiz varız. Bunu hepimiz gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

İnce konuşmasının devamında; “Geçen gün dedim ki tutturdun bir köprü ikide bir de soruyor sen hiç köprü yaptın mı diye. Sen Atatürk’ün yaptıklarını satıyorsun. Dördüncü köprüyü de ince gelir yapar o ufak iş. Benim derdim şu Demirel’in yaptığı köprüden 10 TL’ye geçiyoruz da senin yaptığından neden 100 TL’ye ye geçiyoruz. Sorum bu. 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı olduğumda 1 Merkez bankası bağımsız olacak. 2 Kamu yatırımlarını bir durdurup gelir gider tablosuna bakacağız. 5’e yapılanı 25’e yaptıysan onları durduracağım. Kusura bakma. Demirel’inkinden 10 TL, seninkinden 100 TL bu olmaz. Hastane yapıyorsun hasta garantisi, havalimanı yapıyorsun uçma garantisi veriyorsun, köprü yapıyorsun geçme garantisi veriyorsun. Borçkalı vatandaşlarım doğru mu? Biz buna engel olacağız. Gerçi öğretmenlik yıllarımdan hatırlarım siz Borçkali yazardınız, öyle mi? 40 bin garanti vermişler 20 bin geçiyor üstünü sen ben ödüyoruz. Siz şuanda köprüden geçiyorsun. AK Partili kardeşim bizden alıyorlar ya senden de alıyorlar” dedi.

Erdoğan’ı açık oturuma davet etti - Muharrem İnce, Borçka’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı açık oturuma davet ederken; “Samsun’da sahneye bisiklet getirdiler. Bende bindim. Erdoğan, benim değerli hemşerim, anne tarafından hemşerimdir. Diyor ki ya İnce sen bisiklete binmeye devam et. İyi tamam ben bisiklete bineyim, sende Osmanlı torunusun sende beygire bin binebiliyorsan da bir görelim. Gerçek söylüyorum ve isteğim şu. Meydanlarda kavga etmek istemiyorum. Bir televizyon kanalına Sayın Erdoğan ile birlikte isterse yanına danışmanları ve prontürünü de alsın televizyonlarda ekonomi, dış politika tartışalım olmaz mı? İstediğin kişiler gazeteciler olarak soru sorsun. Koltuklara oturalım, bir gazeteci olsun yönetmen. Arkamıza üniversite diplomalarımızı asalım ve tartışmaya başlayalım. Güzel olmaz mı? Bence güzel olur. Millet dinlesin. Dış politikada, eğitimde, tarımda ne olacak? Mesela söylüyorum çiftçiye mazot 3 TL olacak. Asgari ücret iki bin olacak. Öğrencilere iki kez burs vereceğiz” ifadeleri ile çağrıda bulundu.

3.600 Ek Göstergede Samimi İsen KYK İle Ver Bakalım, Görelim Samimiyetini - Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinden sonra 3.600 ek göstergeyi vereceğine söz verdiği eleştirisinde bulunurken, ‘Samimiysen KYK ile şimdi ver de görelim’ dedi. İnce konuşmasının bu bölümünde; “Sayın Erdoğan’ın 16 yıldır iktidar da hiç öğretmenler ve polisler aklına gelmedi. Ne zaman ben söyledim öğretmene, hemşireye, polise 3.600 vereceğim dedim baktım Erdoğan bunun sözünü vermiş. Polise, hemşeriye, öğretmene ek gösterge verecekmiş. Soruyorum 16 yıldır neden vermedin? Şuanda KYK var haydi samimi isen bir KYK ile yap gitsin. Samimi isen yapta göreyim.

Atanamayan öğretmenler için açayım. Ben sizlerin atamasını yapacağım. Nasıl mı? Öğretmenlere 3.600 ek göstergeyi verdik mi 200 bin öğretmen emekli olur ve sende atanırsın” cümlelerine yer verdi.

İnce, tarımda ülkenin çöktüğünü belirterek fındığın 15 Lira yapılacağının sözünü verdi. İnce; “Tarımda çöktük. Fındık ile ilgili konuşayım. 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı olduğumda fındık 15 lira olacak. “Lafı peşin söyleyeyim. Allah’ın izniyle, milletin isteği ile 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı olduğumda Trabzon’a 2 sözüm ver. Birincisi; fındık 15 lira, İkincisi; o fındık bahçelerinizi orman deyip elinizden aldılar ya o tarlaları size geri vereceğiz söz” diye konuştu.

Sen Sarayı Yaparken Parayı Nereden Bulduysan Bende Oradan Bulacağım - Konuşmasında Erdoğan’a seslenen Muharrem İnce; “Bana şimdi soruyor, bu kadar söz veriyorsun ya parayı nereden bulacaksın diye. Buradan anlatayım nereden bulacağımı. 4 Milyon Suriyeli’ye 40 milyar dolar harcadın. Sen nereden bulduysan bende oradan bulacağım. Saray için 2 milyar doları nereden bulduysan bende oradan bulacağım” dedi.

Gençlerin Dindar Olmasına Karşı Değilim Ama Kindar Olmalarına Karşıyım - Erdoğan ile anlaşamadığım yerlerden biri de otomobil fabrikası konusu olduğunu hatırlatan İnce; “ Benim karşı çıkmamı eleştiriyor. Otomobilleri artık robotlar yapıyor. Otomobilin kaportasını, lastiğini yapan fabrika var. Robotun beynini yapan fabrikalar var. Erdoğan kaporta yapmaya ben beynini yapmaya talibim. Dünya’da teknoloji değişti ya. Dünya’yı tam 30 yıl geriden takip ediyor. Önümüzdeki beş yıl içinde yeni yeni meslekler çıkacak. Çözüm mimarlığı, robot mimarlığı gibi. Her sene 10 bin gencimizi yurt dışına göndereceğiz. Ben bunları yapmak istiyorum o diyor ki dindar ve kindar nesil yetiştireceğim. Ben gençlerimizin dindar olmasına karşı değilim ve itiraz etmem ama asla kindar olmayın. Sevin insanları, kindar olmayın. Niye kindar olalım. Bu ülkeyi gençlerle birlikte kalkındıracağız. Önceden böyle 4 yapıyorlardı artık dolar beş lira oldu. Bir ülkede demokrasi yok ise mahkemeler adalet dağıtmıyor ise hukuk işlemiyor ise o ülkede dolar düşmez. Gelmez yabancı yatırımcı hukuk ve adalet olmayan bir ülkeye. Niye düşmez, yabancı yatırımcı Türkiye’ye gelmez çünkü Türkiye’nin mahkemelerine güvenmez. Ben Cumhurbaşkanı olunca yargı bağımsız olacak 3 ay içinde. Önce mahkemelere biz güveneceğiz sonra dünya güvenecek.

Bir ev ile devlet aynıdır. Giderler fazla ise açık verirsin. Devletin gelirleri değil de giderler fazla ise o zaman açık verirsin. Bu durumda yapacak 3 şey var. Ya para basacağız. Ya dışarıdan borç alacağız ya da giderleri kısacağız. Saray, saltanat, çatafat yok. Ya da yatırımcı getireceğiz. Türk yatırımcı güvenmiyor Türkiye’ye güvenmiyor o bile parasını kaçırıyor. Yabancı gelir mi?

Yetenekli çocuklarımız ülkeyi terk ediyor. Beyin göçü var, beyin. Bizim dönemimizde beyin göçünü beyin gücüne döndüreceğiz.

Balıkesir’de 1986 Haziran sonunda Balıkesir’de aldığım diploma ile kasımında Borçka’ya geldim. Diploma diploma diyorum kızarsa kızsın ne yapalım. Bu kadarını da söylemeyelim mi?” diyerek eleştirilerini sıraladı.

Ben Köprüyü Milletin Gönlüne Kurmak İstiyorum - Asıl köprüyü milletin gönlüne kurmak istediğini ifade eden İnce, “Sizden bir şey istiyorum. Hem Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce hem de burada öğretmenlik yaptığım Borçka’da bir emeğim var Fizik öğretmeni olarak emeğim var. Bakın köprü kurmaktan bahsettik ya sen kuramazsın diyor ya ben milletin gönlüne köprü kurmaya çalışıyorum milletin. Bunu başarmaya çalışıyorum. Benim kampanyaya da katkı sağlayın ya. Benim hemşeride para çok. Devletin arabası onda, örtülü ödenek onda. Sizde biraz oradan katkı sağlayın. 1 Lira, 2 lira ne olur ise. Fazla istemiyorum. Sizlerin de bu çorbada tuzu olsun” diyerek Artvinlilerden kampanyasına destek çağrısında bulundu.

Artvin’den Yüzde 60 Oy İstedi, Vatandaş 70’e Söz Verdi - Mitingin son bölümünde Artvinliler’den yüzde 60 oy isteyen Muharrem İnce’ye yüzde 70 sözü verildi. İnce mitingini; “Artvin’de Cumhurbaşkanlığı oyum yüzde 60 olsun ona razıyım. Yetmez mi diyorsunuz. 70 mi olacak. Tamam. 70’e söz mü? Herkes çalışacak. Kolu komşu akraba herkes çalışacak. Söz mü? Tamam mı? Kimseyle kavga etmeden kapı kapı dolaşıp çalışacaksınız. Herkesten oy isteyeceksiniz. AK Partiliden de oy isteyeceksiniz. Onlardan bir kereliğine ödünç oy isteyeceksiniz. Yapamaz isek sonra gerisin geriye götürüp istediği yere oyunu versin. Bir kez bize oyunu versin sonra beğenmezse değiştirsin.

Artvin 70 ise Borçka 80 olması lazım. Türkiye’de sadece Borçka’da planlı ilçe mitingi burada. Kendimi size sizi de Allah’a emanet ediyorum” diyerek tamamladı. Miting sonrasında mitinge katılanlara karanfil dağıtan Muharrem İnce’ye Borçka İYİ Parti ilçe Başkanı Recep Çırak tarafından çiçek takdim edildi.

Muharrem İnce ve beraberindekiler coşkulu kalabalığın arasından yürüyerek araçlarına doğru hareket ettiler. Miting sonrasında Muharrem İnce, Trabzon’a karayoluyla hareket etti.