KOCATEPE "ATATEPE'Yİ TURİZME KAZANDIRDIK"

Kocatepe; “Atatepe Artvin’deki en önemli 5-6 altı turizm noktasından bir tanesi. Üç vadiye hakim bir tepe. Muhteşem bir seyir terası”
“Biz değerlerimize sözde değil özde sahip çıkıyoruz. Şehrimizde böyle bir turizm değeri varsa bunu insanlığın hizmetine sunmak bizim görevimiz”
Artvin’de, Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe turizme açıldı.
Artvin’de Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılarak 19 Mayıs 2012’de törenle açılışı yapılan ancak yaşanan yasal sıkıntılar nedeniyle 5 yıldır kullanılmayan 22 metre yüksekliği ve 50 ton ağırlığıyla Türkiye’nin en büyük Atatürk Anıtının bulunduğu Atatepe Artvin Belediyesi’nin girişimleriyle turizme kazandırıldı.
Atatürk’ün, Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe’deki duruşunu simgeleyen, 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak yapılan heykelin bulunduğu alan şehrin seyir terası olma niteliği taşıması nedeniyle de vatandaşların en uğrak yerleri arasında yer alıyor.
Yaklaşık 4 dönümlük arazide inşa edilen alanda Atatürk Heykeli’nin yanı sıra içerisinde restoran, kafeterya, mescit ve tuvaletlerin bulunduğu sosyal tesis ile yüzde 70’i tamamlanan atıcılık poligonu bulunuyor.
Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Atatepe’nin turizm kenti olmayı hedefleyen Artvin için çok önemli bir yer olduğunu söyledi.
Atatepe projesini hayata geçiren vakıfla proje sahibi Artvin Gençlik Spor İl Müdürlüğü arasında yaşanan hukuksal sorunlar nedeniyle alanın yaklaşık 5 yıldır atıl durumda olduğunu belirten Kocatepe, yasal süreç sonrası alanı ilgili kurumdan kiralayıp eksiklikleri gidererek vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi.

Kocatepe “Bu tesisi vatandaşlarımızın şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin hizmete sunduk. Buraya gelen hemşerilerimize şehrimizin güzelliğini yaşatıyoruz. Turizm kenti olan Artvin’de bu tür destinasyon merkezlerine ihtiyaç var. Atatepe Artvin’deki en önemli 5-6 altı turizm noktasından bir tanesi. Üç vadiye hakim bir tepe. Muhteşem bir seyir terası” dedi.

Şehir merkezinden Atatepe’ye teleferik projelerinin olduğunu belirten Kocatepe, teleferik projesiyle bölgeye daha çok turist çekeceklerini belitti.
Dünyanın en büyük Atatürk heykelinin burada olmasının turist çekme noktasında en önemli etken olduğunu vurgulayan Kocatepe “Biz değerlerimize sözde değil özde sahip çıkıyoruz. Şehrimizde böyle bir turizm değeri varsa bunu insanlığın hizmetine sunmak bizim görevimiz. Alana ulaşımımızı sağlayan yolu genişletip asfaltladık. Işıklandırmasını yaptık. Işıklandırma sayesinde gece harika bir görüntü ortaya çıkıyor. Artvin’de nefes alınacak bir yer meydana getirdik. Kafkasör, cam seyir terasımız, kayak merkezimiz, kent parkımız, marinamız ve daha birçoğu. Artvin gezip görülecek çok güzel yerlere sahip bunlardan bir tanesi de Atatepe. Atatepe’ye 5,5 kilometrelik bir yürüyüşü yolu da yapacağız.” diye konuştu.
Artvin’de doğayı bozmadan sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla şehrin turizmden hak ettiği payı alması için gayret ettiklerini söyleyen Kocatepe, Katarlı yatırımcılar başta olmak üzere yerli ve yabancı yatırımcılarında turizm yatırımı için Artvin’e gelmeye başladığını kaydetti.

Kocatepe, taşkın kalabalıklar yerine seçkin turist ağırla anlayışını benimsediklerini dile getirerek “ Turizmde dengeli sürdürülebilir, şehirle uygun küçük butik bir turizm kenti olma yolunda yüzde 50 aşamayı kaydettik” dedi.
-Atatepe Kültürel ve Sportif Faaliyetlere de Ev Sahipliği Yapacak
Atatepe’nin kültürel ve sportif faaliyetler içinde elverişli koşullara sahip olduğunu belirten Koccatepe alanda açık hava konserlerinin yanı sıra değişik branşlarda Türkiye ve Avrupa Şampiyonlarının da yapılabileceğini söyledi.

Kocatepe “Daha önce Dağ Koşusu Türkiye şampiyonası Atatepe’de yaptık. Ben Bocce, federasyonuyla bir görüşme yaptım. Bocce Türkiye Şampiyonasını da buraya almak istiyoruz. Atış poligonunun tamamlanmasının ardından Atıcılık Avrupa Şampiyonasını burada yapıp bu güzel doğayı dünyaya izletmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.