Türkiye İş Kurumu'nca (İŞKUR) Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı kapsamında kurumun hizmetlerini tanıtmak amacıyla oluşturulan İŞKUR otobüsü, Artvin'e geldi.

Artvin Halitpaşa Meydanı'nda konuşlandırılan otobüs önünde kurulan stantta, kurumun çalışmaları halka tanıtıldı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, İŞKUR otobüsü ile istihdam ve milli seferberlik kapsamında 81 ilde kurum hizmetlerini vatandaşa bizzat anlatılmasının amaçlandığını belirterek, "Genel Müdürlüğümüzün otobüsü 81 vilayetimizi dolaşıyor. Buralarda hem vatandaşın dertlerini dinliyor hem de vatandaşların kayıtları alınarak İŞKUR programlarıyla ilgili bilgi veriliyor." dedi.

İş ve meslek danışmanlarının bin 59 iş yerini 9 aylık süreçte ziyaret ettiğini kaydeden Ertürk, "Bu iş yerlerinden ne tür elemana ihtiyaç duydukları noktasında talepleri aldık. Bu talepler doğrultusunda piyasada 2 bin civarında açık iş gücü olduğunu tespit ettik. Piyasanın bu ihtiyacının bin 500'ünü karşıladık. 500 kişilik bir açığımız var. Bunun nedeni de çalışacak insanların çalışma şartlarını beğenmemesi ve mesleksizlik." diye konuştu.

Ertürk, işe yerleştirmenin yanı sıra İŞKUR'un girişimcilik programlarından mezun yaklaşık 40 kişinin kendi iş yerini kurduğunu, böylelikle hem kendilerini hem de yanlarında çalıştırdıkları insanları istihdam ettiklerini söyledi.

Mesleksizliğin önüne geçmek için de meslek eğitim kursları açtıklarını belirten Ertürk, 400'e yakın kursiyeri bu kurslardan mezun ettiklerini vurguladı.

Ertürk, Artvin'de İŞKUR'a kayıtlı 6 bin 500 civarında işsiz olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Yürüttüğümüz projelerden biri de Toplum Yararına Programlar. Bu çerçevede en son Milli Eğitim Müdürlüğüne 268 işçi verdik. Diğer kurumlar içinde önümüzdeki süreç içinde TYP kapsamında alımlar olacaktır. İşsizliği azaltıp istihdamı artırmak gibi çok önemli bir hedefimiz var. Bu kapsamda kurumumuza gelen vatandaşlarımıza, gelemeyenlerin de bizzat ayaklarına kadar giderek hizmet vermeye çalışıyoruz. İşveren ve işçi arasındaki sorunların çözüm merkezi de yine biziz. Hem işçi hem de işveren bize rahatlıkla müracaat edebilir." KAYNAK: Haberler.com