Artvin’de uzman erbaşlar dernek kurdu. Uzmanlar Sosyal Dayanışma Derneği adına derneğin temsilcisi Mehmet Kınalı dernek hakkında bilgiler verdi. Kınalı yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizler  3269 sayılı uzman erbaş kanununa tabi olarak çalışan , sağlık veya  kendi isteği ile görevinden ayrılan görevi esnasında gazi  ve şehit olmuş kardeşlerimizin  aileleri ile bir araya gelerek uzmanlar sosyal dayanışma derneğinin temellerini atan kişileriz. Derneğimizin Merkezi Ankara’da olup Genel Başkanımız Arif Saylam ‘dır. Yönetim Kurulu Üyelerimiz ise  Başkan Yrd. Erkan Çelik, Başkan Yrd. Fuat Bahar, Genel Sekreter Veysel Abul ve Sayman Sinan Güleç Ankara’daki Faaliyetleri Yürütmektedir.

Derneğimiz Kısa Bir Zamanda Çok Geniş Kitle ve Üye Sayısına Ulaşmıştır . 43 İlde İl Temsilciliği Kurmuştur.

Bende Artvin ili temsilcisi olarak kendi ilimizde derneğimizin tüzüğü kapsamındaki faaliyetlerini gerçekleştirmekteyim. Şahsım ve derneğimiz adına yerel basın olarak sizler bizlerin en büyük sesi ve destekçisi oldunuz sizlere de basın ve  yayın hayatınızda başarılar dilerim.  

Tüzüğümüz,  amacımız  ve hizmetlerimiz hakkında bilgi vermek gerekirse; Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman Er ve Erbaş , Uzman Jandarma Olarak Hizmet İcra Etmiş, bu hizmetinden emeklilik, maluliyet veya zorunlu hizmet süresini tamamlamış olup ve meslekten kendi  isteği ile ayrılan , görevi esnasında şehit ve gazi olmuş vatan evlatlarımız ile vefat eden ve görevde bulunan uzman er – erbaş , uzman jandarmaların eşleri, anneleri, babaları ve reşit olan ve olmayan çocuklarının, uzman er – erbaş ve uzman jandarmaların Kanunen Başka Bir Kuruma geçiş yapan personellerin hakları ile eşleri üst soylarının, sosyal-kültürel ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamak, yasalardan doğan veyahut doğacak olan hak ve menfaatlerini korumak ve görevinden kendi isteği ve sağlık sebepleri ile ayrılan personellerin kamu kurum ve kuruluşlarında atamalarının sağlanması her türlü istihdam işinin yaptırılması , bu hususta üyelerinin bu hakları ile ilgili idari mercilerde girişimlerde bulunmak, yazışmalar yapmak, onurla yerine getirdikleri mesleklerine ilişkin ortak hatıralarını yaşatmak ve dayanışmalarını devam ettirmek, amacı ile ilgili kanun hükümlerine göre kurulmuştur.

Faaliyetlerimiz hakkında birkaç önemli alana dikkat çekmek isterim; Yapılan çalışmalar esnasında bir çok siyasetçi ve bürokratla irtibat kurulmuştur ve görevinden kendi isteği ile ayrılmış  uzman erbaşların kamu kurumunda istihdam edilmesi hususunda adalet bakanlımız bünyesinde görevlendirmek üzere 4.000 kişilik infaz ve koruma memurluğu kadrosu bizlere  verilmiş olup derneğimizin gururu olmuştur.

Bu itibarla mağdur olan arkadaşlarımızın çoğunun mağduriyeti giderilmiştir. Derneğimizin bu itibarını daha büyük kitlelere ve tüm uzman camiasına hitap etmek maksatlı ve 10.02.2016 tarihinde önce meslekten ayrılan arkadaşların mağduriyetini daha kısa ve tez zamanda gidermek maksatlı gece gündüz meclis ve bakanlık çalışmaları yaparak infaz koruma memuru şartları tutmayan kardeşlerimiz için yaşanan en büyük sıkıntımız olan 10.02.2016 tarihinden önce görevden ayrılan uzman erbaşların kamu ve kuruluşlarına geçmesi için 2 yıl görev süreti şartı 6663 sayılı gelir vergisi kanunun 14 maddesi.29/01/2016 tarihinde çıkartılan 6663 sayılı gelir vergisi kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun çerçevesinde; madde-14: 18/03/1986 tarihli ve 3269 sayılı uzman erbaş kanunun 5’inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “uzman erbaşların 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı devlet memurları kanunun 92’inci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az 2 yıl maddesi değiştirilerek 7 yıl hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir” ve yayımı tarihinde yürürlüğe girer demesi ile kanundaki bu değişiklikle bu tarihten önce kendi isteği ile veya sağlık sebebi ile ayrılmış personel için belirleyici bir hüküm verilmemiştir. 

Ve aylarca yaptığımız çalışmalar sonucunda  06.07.2017 tarihinde   ‘’iç işleri bakanlığı mahalli idareler genel müdürlüğünün 22.06.2017 tarih ve 93127266900e. 14155 sayılı yazısına istinaden mevcut mevzuat hükümleri ve yargı kararları çerçevesinde görüş istenilen konu irdelendiğinde; 6663 sayılı gelir vergisi kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 10/02/2016 tarihinde yürürlüğe girmesinden önce, 3269 sayılı uzman erbaş kanunu kapsamında uzman erbaş olarak görev yapan ve iki yıllık hizmet süresini dolduran ve kendi isteğiyle sözleşmesini yenilemeyerek görevinden ayrılanların, 657 sayılı devlet memurları kanununun 92 nci maddesi kapsamında atamalarının yapılabileceği değerlendirilmektedir’’ olumlu görüşü verilmiş olup bir başarı ve bir çok kardeşimizin kamu kuruluşuna yerleşmesine vesile olduk bundan sonrada ayni azim ve kararlılıkla görev yapan görevinden ayrılan gazi ve şehit ailelerimiz için elimizden gelen gayretin fazlasını göstererek bir çok başarıya ve ülkemizin geçirdiği zor günlerde dayanışma birlik beraberlik ruhunu aşılamak için her gün, her saat devletimizin bize verdiği yetki ve kanun çerçevesinde faaliyetlerimizi yürüteceğimizi belirtmek isterim”