ARTVİNLİ KADINLAR İSRAİL’İN ZULMÜNE SESSİZ KALMADI 

Artvinli kadınlar ve çocuklar Filistin’de yapılan zulme karşı yürüyüş düzenledi

Artvin’de yaşayan kadınlar, İsrail’in Gazze’de yaşayan sivillere yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Artvin Belediyesi Atapark önünde toplanan kadın ve çocuklar, büyük bir Türk Bayrağı ve  “Tabutların Küçük Olduğu Yerde Zulüm Büyük Olur” pankartı arkasında Cumhuriyet caddesi ve İnönü caddesi boyunca yürüdü.

Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu simgesinin yer almadığı yürüyüşte kadınlar, ellerine Türk ve Filistin bayraklarının yanı sıra  "Gazze'de film çekilmiyor ama herkes seyirci", "Zulme karşı tek yürek, zulme karşı tek bilek", "Filistin’de ölüm bebek işi", "Artvinli kadınlar Filistinli annelerin yanında", "Bu bir savaş değil soykırım" yazılı dövizler ile İsrail’e tepki gösterdi.

Halitpaşa meydanında çocukların Filistin için okuduğu şiirler sonrasında dualar edildi. Yürüyüş Milli İrade meydanında son buldu.

Ekranlarda izledikleri soykırıma duyarsız kalmamak adına Artvinli çocuklar olarak yürüyüşe katıldıklarını söyleyen Mümine Soydan, artık çocukların ölmemesini bu zulme dur denilmesini istedi.Yürüyüşe katılan Zeynep Feyza Karali ise  İsrail’in Filistin’e yaptıklarının cezasını fazlasıyla çekmesini isteyerek şunları söyledi. Karali; “ Biz burada yürüyüş yapıyoruz. Biz burada yoruluyoruz. Belki küçük bir kağıt kesiğinden ağlıyoruz ama orda çocuklar bombalanıyor ve yapabilecekleri hiç bir şey yok. Kaldıkları hastane bombalanıyor. Gidecek okulları yok ve bu yüzden de her gün kaç gece ağlıyorlar. Bizim burada yapabileceğimiz tek şey dua edebilmek. Bizim onlara dualarımız gidiyor. Onlar orada acı çekerken biz bunu seyredemeyiz. İsrail’i durdurmamız gerek” dedi

 Boykot etmekten başka yapabileceğimiz bir şeyler olmalı

Yürüyüş ve boykotlar dışında somut adımlar atılmasını isteyen Ayşegül Dalkılıç Gökoğlu, neyi beklediklerini sordu.

Gökoğlu; “ Ben buradan kardeşlerime seslenmek istiyorum. Biz neyi bekliyoruz. Kardeşlerimiz orada can verirken biz burada gördüğümüz her fotoğrafla, izlediğimiz her video ile bir şeyler yapamamanın acizliğiyle biraz daha eziliyoruz. İzledikçe kendimizden utanıyoruz. Onurumuz kırılıyor. Allah aşkına biz artık dişe dokunur bir şeyler yapmak için daha neyi bekliyoruz. Bu sefil duruma alışmak istemiyoruz biz. Bu sefil halimizi kanıtsamak istemiyoruz. İlerde evlatlarımız karşımıza dikilip yüzümüze tükürsün istemiyoruz. Fotoğraflarda gördüğümüz yüzü kanlı şehit bebeklerle mahşerde utanç içinde karşılaşmak istemiyoruz. Kola içmemekten deterjan boykot etmekten başka yapabileceğimiz bir şeyler olmalı. Allah rızası için oturup düşünelim. Kafa patlatalım istişare edelim yapacak mutlaka bir şeyler olmalı. Bu halimiz hal değil kardeşlerim ben hepinizi duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.