Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde Babaannesini kurtarmak için çabalayan Emine Kuş sağ kolunu kaybetti. Emine Kuş protez kolun takılması için gün sayıyor. 

 Artvin Çoruh Üniversitesi  Sivil savunma ve itfaiyecilik bölümünden mezun olan 21 yaşındaki Emine Kuş, deprem sırasında babaannesini kurtarmak için kendi hayatını hiçe saydı. Enkaz altında kalan ve sağ kolunu kaybeden Emine, kolu olmasa da profesyonel olarak görevini yapmak için yüreğinin olduğunu söyledi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Yüksekokulu öğrencisi Emine Kuş (21), özlediği ailesini görmek için Kahramanmaraş´ın Elbistan ilçesine gitmişti. 6 Şubat´taki ilk depremde evleri hasar görmedi.

Emine, aldığı eğitimin gereğini yerine getirip zor durumdaki insanların yardımına koştu. Hava çok soğuktu, ailece ilk birkaç saat otomobilin içinde beklediler. Daha sonra yıkılmayan apartmanlarının girişinde bulunan ve kendi işyerleri olan çiçekçi dükkânına girdiler.

İkinci depreme de bu dükkânda yakalandılar. Sarsıntı başlayınca ailenin büyük kısmı dışarı kaçmayı başardı. 85 yaşında Alzheimer hastası babaanne Emine Kuş ise dükkanın arka tarafındaydı. Şiddetli sarsıntıya rağmen Emine, babaannesini dışarı çıkarmak için çabaladı. Tam dışarı çıkmayı başarmışken karşısında bulunan 5 katlı binanın üzerine çöktüğünü ve sağ kolunun orada koptuğunu gördü. Kendi binaları da yerle bir olunca babaannesiyle birlikte enkaz altında kaldı. 

Kızıyla aynı adı taşıyan anne Emine Kuş ve baba Halis Kuş, insanüstü bir çabayla birkaç saat içinde Emine´yi enkazdan çıkardı. Ancak Emine´nin kolon altında kalan sağ kolu kopmuştu. Emine, koluyla birlikte hastaneye götürüldü. Ancak paramparça olan kol yerine dikilemedi. Çok kan kaybeden ve hastanede kalbi duran Emine Kuş´a 45 dakika kalp masajı yapıldı, elektro şokla hayata döndürüldü. Askeri Helikopterle Ankara Etlik Şehir Hastanesine götürülen Emine defalarca ameliyat edildi. Tedavi süreci devam eden Emine Kuş protez kol için protokolün imzalanması ardından koluna kavuşmayı bekliyor. 

Emine Kuş ; “"İsmim Emine Kuş, Artvin Çoruh Üniversitesi sivil savunma ve itaiyecilik programı mezunuyum.

Biz sabaha karşı olan depremde binamız hasar görmeden yani biz de hasar görmedik ve dışarı çıkmayı başardık daha sonra mahallemin olduğu çevrede sadece 4 ev yıkılmıştı Elbistan´da yani.

Eğitimini aldığım ve vatani sorumluluklarını yerine getirmek için arama kurtarma faaliyetlerine koştuk hemen daha sonra ısınma yorgunluk açlık gibi durumlardan dolayı binamızın altında bulunan dükkanımıza girdik 2´nci büyük depremde 13.24´te olan depremde 5 katlı binamızın altında bulunan dükkan dükkanımıza girdik. Daha sonra öğlen olan depremde annem,babam, babaannem, abilerim yengem hep birlikte oradaydık babaannemle biz biraz daha arka taraftaydık. Deprem zamanında babaannemi sürükleyerek çıkarmak zorunda kaldım. Kendimi dışarıya attığımda karşımda bulunan 5 katlı bina üzerime yıkılarak sağ kolum orada kaybettim.

Enkaz altında bir saat kaldım beni ailem kendi çabalarıyla kurtardılar babaannem yine benimle birlikte sapasağlam burnu bile kanamadan buldular ve çıkardılar.

Ben kolum olmasa da yüreğimle sahada bana verilen her kısımda görevi yapmayı canı gönülden istiyorum.

Bizim ikinci depremde evimizde yıkıldı yine aynı şekilde dükkanımızda yani maddi manevi çok zor süreçler geçirdik geçirmeye de devam ediyoruz.

Ankara´da tedavi sürecin başladığı için şu anda Ankara´da ikametgah ediyoruz. Tedavi sürecim devam ediyor Etlik Şehir Hastanesi´nde protokolün imzalanmasını bekliyoruz protezim için protezime kavuştuğumda her şeyin bir tık daha kolay olacağını düşünüyorum.

Saygıdeğer rektörüm çok teşekkürlerimi sunuyorum bizi davet etti ailemle birlikte ve onur konuğu olarak misafir etti. Artvin´de çok mutluyum çok onurluyum. Artvin Çoruh Üniversitesi her zaman yanımdaydı hocalarım olsun her personeline ayrı ayrı hepsine çok teşekkür ediyorum.

Şunu belirtmek istiyorum ben eğitimini aldığım sivil savunma ve itfaiyecilik mesleğini hala devam ettirmek istiyorum. Sahada olur arka planda olur hala kalan uzuvlarımla daha da güçlendirerek kalbimle ruhumla bedenimle profesyonel olarak bu mesleğimi icra etmeyi çok istiyorum.

Asrın felaketi olan bu depremde hayatını kaybedenlere Allah´tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Bu büyük felaketten devletçe milletçe çok güzel bir şekilde atlattık atlatmaya da devam etmekteyiz.

Olabilecek tüm felaketlerde bu tür olaylarda ben de sahada var olmak istiyorum ve tüm yüreğimle buna inanıyorum."