Artvin'de Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencilerinden resim sergisi

Artvin Güzel Sanatlar Lisesi 9’uncu sınıf öğrencileri resim sergisi düzenledi. 

Artvin’de 2022-2023 eğitim öğretim yılında faaliyete geçen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri yıl boyunca yaptıkları resimleri görücüye çıkardı.

Artvin Gençlik Merkezi Sergi Alanında okula kayıtlı 5 öğrenci tarafından çizilen 50'ye yakın eser davetlilerin beğenisine sunuldu.

İl protokolü tarafından kurdele kesimi yapılan sergi de Güzel Sanatlar Lisesi Müdür Yardımcısı Feyza Özdemir, öğrencilerin yıl boyunca karakalem, nokta, desen ve tuval çalışmaları gibi birçok teknikte çizilmiş resimlerin sergilendiğini söyledi. 

Artvin’de Güzel Sanatlar Lisesinin yeni açıldığını hatırlatan Özdemir, bölümü tanıtmak için sergi düzenlediklerini belirtti. 

Resim ve müzik bölümü olmak üzere iki alanda eğitim verdiklerini bu yıl sadece resim bölümünde öğrencileri olduğunu ifade eden Özdemir, okulda verilen derslere değinerek, “Öğrencilerimiz kültür derslerine ilave olarak aynı zamanda temel sanat ve genel sanat tarihi, desen gibi kendi alanları ile ilgili teknik dersler alıyorlar. Okula yetenek sınavı ile öğrenci alıyoruz. Resim bölümünde öğrencilerimiz iki aşamalı yetenek sınavına tabi tutuluyorlar. Öğrencilerimiz yetenekle geldikleri için çok güzel ürünler ortaya çıkıyor. Burada kendilerini geliştirme olanağı buluyorlar. Güzel sanatlar lisesinden sonra akademik olarak nerede devam edebilirim ya da meslek olarak hangi mesleği yapabilirim noktasında gerekli bilgileri vermeye çalışıyoruz. Artvin’in yıllardır böyle bir lise türüne ihtiyacı vardı. Kalabalık okuldan çok nitelikli okul gerekiyor.” diye konuştu. 

Resim Öğretmeni Nihal Kahveci, dönem boyunca karakalem, kuru boya ve akrilik çalışmalar yaptıklarını belirtti. 

Ders kapsamında ünlü ressamların eserleri ve öğrencilerin serbest çalışmaları yaptıklarına değinen Kahveci, “Yeni açılan bölüm olduğu için 5 öğrencimiz var. İlerleyen zamanlarda daha farklı, ve çeşitli çalışmalarımız olacak.” ifadelerini kullandı. 

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hacer Cihan, da öğrenciler ile çeşitli etkinlikler yaptıklarını belirtti.

Resim Bölümü öğrencileri Nehir Tekin, Farangiz Anvarova, Nilay Koçak, Hira Uygun ve Berra Nisa Erdem’in çizdiği resimler, ziyaretçiler tarafından büyük beğeni aldı.