Artvin'in Kafkasör Yaylası'nda bu yıl 38'ncisi düzenlenen “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali, boğalar eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Festival açılış etkinlikleri kapsamında Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı'na Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe'nin çelenk sunmasının ardından, buradan Halitpşa Meydanı'na kadar boğalar eşliğinde kortej yürüyüşü düzenlendi.

Festival etkinlikleri  kapsamında 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek boğa güreşlerinde güreşecek 6 boğanın yer aldığı kortej yürüyüşünde, vatandaşların boğaları severek öz çekim yapması renkli görüntüler oluşturdu. 

Yürüyüşün ardından boğalar, dualarla kamyonlara yüklenerek festivalin yapılacağı Kafkasör Yaylası'na uğurlandı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe boğa güreşleriyle özdeşleşen Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali’nin festivaller şehri Artvin’in en prestijli festivali olduğunu söyledi. 

Kocatepe, boğalarla yapılan kortej yürüyüşünün boğalarla insanların doğayı kardeşçe paylaşmasını simgelediğini kaydetti.

Kocatepe, "Buradaki güzellikler Artvin’in insan sevgisinin tezahürüdür. İspanya’da ezmek ve ezilmek, ölmek ve öldürmek üzerine, yenmek ve yenilmek üzerine bir kültür var. Bizde ise sevmek ve sevilmek, paylaşmak ve dostça yaşamak üzerine bir kültür var. Biz boğalarla iç içe yaşıyoruz. Onlara asla zarar vermiyoruz. Boğa güreşleri bu yörede 2 asrı aşan bir gelenek. Biz bu festivalimize bu geleneğimizi gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Bu festival dostluğumuzun kardeşliğimizin bir simgesi." diye konuştu.

Festivali doğa kongresine benzeten Kocatepe, "Artvin her sena Kafkasör'de doğa kongresini yapıyor. Çiçeğiyle, böceğiyle, boğasıyla, doğasıyla, adamıyla hanımıyla tüm canlı varlıklarıyla kongremizi yapıyoruz. Bu seneki kongremizi de28 Haziran -1 Temmuz tarihleri arasında yapacağız." dedi.

Kocatepe, tüm doğa ve boğa tutkunlarını festivale davet ederek konuşmasını sonlandırdı. 

AK Parti’den milletvekili seçilen Erkan Balta’da bu festivallerin yöredeki boğa güreşleri geleneği yaşatma adına önemli olduğunu kaydetti. Kafkasör Festivalinin Artvin’in en önemli marka değeri olduğunu kaydeden Balta, festivalin bugüne kadar düzenlenmesinde emeği geçen herekse teşekkür etti. 

Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali açılış programı olan kortej yürüyüşüne Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vali Yardımcıları Arif Oltulu ve Adem Başoğlu, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, bazı kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival yarın yarın yapılacak konser ve sanatsal faaliyetlerin ardından hafta sonu yapılacak boğa güreşleriyle sona erecek.