Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Muhtarlar, bulunduğu mahallede veya köyde devletin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmekte  olduğunu söyledi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, 19 Ekim’de kutlanan Muhtarlar Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Muhtarların demokrasinin gelişmesine katkıda bulunurken yerel yönetime katılımı sağlamanın da önemli araçlarından birisi olduğunu ifade eden Başkan Kocatepe, “Muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Yakın mesai arkadaşlarımız olarak gördüğümüz muhtarlarımız, fedakârca görevlerini yerine getirerek bizim mahallelerdeki gözümüzdür” dedi.

Belediye olarak Artvin’de Yerel Yönetişim örneği gösterdiklerini  belediye bünyesinde kurdukları Muhtarlıklar Müdürlüğü ile haftalık  toplantı yaparak yapılacak hizmetleri planladıklarını söyleyen Başkan Kocatepe, ” Belediyemiz bünyesinde muhtarlıklar müdürlüğü kurduk. Burada muhtar arkadaşlarımız mahalleleriyle ilgili planlamalar yapıyor. Oluşturmuş olduğumuz mahalle meclisleriyle mahalle sorunlarını yerinde tespit ediyoruz. Mahallenin sorunlarını bizzat dinlemek için mahalle meclis toplantıları düzenleyip, bu toplantılarda aldığımız talepleri uyguluyoruz. Mahallelerdeki insanlarımız ile yerel yöneticilerin birlikte karar alma ve uygulamasının en güzel örneğini Artvin’de uyguluyoruz. Ayrıca uygulamaya koyduğumuz çalışmaları da yine muhtarlarımızla birlikte düzenli olarak yerinde inceleyerek hizmeti en iyi şekilde vatandaşımıza sunmaya çalışıyoruz.

Mahalle muhtarlarımızda sorumlu oldukları bölgeyi daha iyi tanıyan ve bilen insanlar oldukları için onların desteğiyle hedeflediğimiz hizmetleri daha sağlıklı bir şekilde ulaştırma, uygulama imkânı buluyoruz. Muhtarlarımız bizim gücümüze güç katıyor bizde bu güçle vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz.

Merkez Mahalle Muhtarlarımıza Özel Oda Tahsis Ettik

Mahalle muhtarlarımızın daha rahat çalışabilmeleri açısından bizlerden talep ettikleri muhtarlıklar odasını geçtiğimiz aylarda tahsis ettik. Geniş ferah bir toplantı salonu şeklinde dizayn ederek hizmetlerine sunduk. Her şey Artvin için diyerek çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde ve ülkemizde görev yapan tüm mahalle muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, hayatını kaybeden muhtarlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.