-VALİ DOĞANAY, “ARTVİNLİ KARDEŞLERİMİZ KÖKLERİMİZİ KURUTMAYIN”-

İstanbul’da Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, İstanbul Artvin Federasyonu tarafından bu yıl 3.  düzenlenen ve 5 gün sürecek Artvin Tanıtım Günleri,  Bostancı Sahilinden Maltepe Sahil Etkinlik alanına doğru yapılan kortej yürüyüşüyle başladı.

Sağanak yağışa rağmen düzenlenen kortej yürüyüşüne Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, İstanbul Artvinliler Federasyonu Başkanı Ferman Erşahin ile vatandaş katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşünde, Artvin Valisi Doğanay ve Artvin Belediye Başkanı Kocatepe vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Ardından tanıtım günlerinin açılışı için Maltepe'deki etkinlik alanına geçildi.

Tanıtım Günleri’nin açılış kurdelesini Artvin Valisi Ömer Doğanay eşi Esma Doğanay Hanımefendi, İstanbul Valisi Vasif Şahin, Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, İstanbul Artvinliler Federasyonu Başkanı Ferman Erşahin birlikte kesti.

-VALİ DOĞANAY, “ARTVİNLİ KARDEŞLERİMİZ KÖKLERİMİZİ KURUTMAYIN”

Açılışta konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Artvin’in tüm renklerini İstanbul’a taşıdıklarını söyledi.

Vali Doğanay, açılış törenine katılarak kendilerini yalnız bırakmayan İstanbul Valisi Şahin ve katılımcılara teşekkür ederek, bu tür faaliyetlerin Artvin'in tanıtımına, gelişimine ve turizmine çok büyük faydalar sağlayacağına inandığını belirtti.

Göğe komşu topraklar Artvin’den tüm İstanbullulara selam getirdiklerini belirten Doğanay,” Göğe komşu topraklardan, Şavşatlı Çiçek Nineden, Melo’daki şehitlerimizden, Sarp Sınır Kapısı’ndan sizlere selamlar getirdik.” dedi.

 Artvinlilerin kendi değerlerine sahip çıkması gerektiğini aktaran Doğanay, “Stantları gezerken okuduğum yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. ‘Kökleri kuruyan ağaç devrilmeye mahkumdur’ Ben buradan bütün Artvinli kardeşlerimize köklerimizi kurutmayın diyorum. Tanıtım Günlerimiz ilimize, İstanbul’a ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

-İSTANBUL VALİSİ ŞAHİN :” ARTVİN, TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİMİZDEN BİRİSİDİR”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Artvin'in doğasıyla, madenleriyle, ve enerji kaynağı Çoruh nehriyle Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Vali Şahin, "İnşallah Artvin bundan sonra daha büyük bir gelişmeye ve ilerlemeye sahne olacaktır. Sayın vali benim çok eski bir arkadaşım. Artvin'e inşallah çok güzel şeyler yapacağına inanıyorum. Yeter ki Artvin ve Artvinliler valimizle birlikte hareket etsinler." diye konuştu.

Açılışın ardından Artvin Valisi Doğanay ve İstanbul Valisi Şahin beraberindekiler etkinlik alanındaki stantları gezerek toplu fotoğraf çekildi.

-TANITIM GÜNLERİ 5 GÜN SÜRECEK-

Artvin Tanıtım Günleri’nin ilk günü, İstanbul’daki Artvinlileri, memleket hasreti çekenleri ve Artvin kültürüne ilgi duyanları bir araya getirdi. Mutfağından,  folkloruna kadar Artvin’i İstanbul’a taşıyan etkinlik 5 gün boyunca devam edecek.

Artvin, siyasetçileri, bürokratları, sanatçıları, akademisyenleri, sporcuları, iş adamları, sivil toplum kuruluşları ve halkın desteğiyle gerçekleşen Artvin Tanıtım Günleri’nde camileri, kiliseleri, kemer köprüleri, kaleleri, barajları, gölleri ve doğal güzellikleriyle bölgede yaşamış bütün uygarlıkların izlerini taşıyan Artvin, İstanbul’da canlandırıldı.

Yöreye özgü, bal, tatlı ve peynir çeşitleri ve cağ kebabının yanı sıra el işi ürünlerin yer aldığı tanıtım günleri 29 Ekim’e kadar devam edecek.