Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen 33’üncü Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresini Media Box mikrofonlarına değerlendirdi. 

Artvin’i ve Türkiye’yi Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde yerel meclis üyesi olarak temsil eden Başkan Kocatepe, 4’üncü kez kongrede yer alıyor. 

Toplantı gündem konularını MediaBox’a değerlendiren Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  4 yıldır Avrupa konseylerine katıldığını hatırlatarak toplantının sakin geçtiğini söyledi. 

Kocatepe; “ Gündemde daha çok Avrupa’nın içerisinde bulunduğu yerel ve bölgesel yönetimlerin bazı İspanyadaki Belçika gibi ülkelerdeki bağımsızlık taleplerinin Avrupayı nasıl etkilediğini, dezavantajlı gruplar Romanlar, çocuklar, kadınlar göçten etkilenen refakatsiz çocuklar bütün bunları Avrupa birliği ülkesi nezdinde tartıştık.

Türkiye, Avrupa da yaşanan sorunları yaşadı yaşamaya da devam ediyor.  Çözüm noktasında da onların ne yapalım dediği konuların birçoğunu da halletmiş halletmeye de devam ediyor. Bir göç sorununu tartıştığımız noktada, Avrupa’nın kendi içlerinde başarılı bulduğu ülkeler olan Yunanistan, İtalya sanki büyük işler başarmışçasına işte eğitimi öyle veriyoruz entegrasyonu böyle yapıyoruz ancak bizlerde bunlara 3 milyon göçmeni bunların 1 milyon 300 bini öğrenci olduğu ülkede eğitimin barınmanın ve diğer çocuklar ilgili gençlerle ilgili işlerin nasıl yapılması gerektiğini burada anlatıyoruz. Ne yapıyorlar dinliyorlar alkışlıyorlar ama kendi gereklerini yerine getiriyorlar mı bunu da soruyoruz. Bunları da tarafımızdan izah ediyoruz. 

Avrupa’da her şey uluslararası standartlarda değil

Özellikle Türkiye’nin ilgilendiği kendi coğrafyasında birçok sorunları Avrupa Konseyi ile birlikte görüşüp tavsiye kararları alınıyor. Belçika’da bir belediye başkanı seçiliyor o bölge Fransızca yazışıyor diye iç işleri bakanlığı onun mazbatasını vermiyor. Bizde olsa bu durum kıyamet kopar. Görüyoruz ki Avrupa’da her şey uluslar arası standarttadır demek çok doğru değil. Görünüyor ki her ülke kendine göre demokrasi oluşturmuş durumda kaç gündür bu durumu tartışıyoruz.  Avrupa Konseyinin örnek ülkelerinin birçoğunda bizim Türkiye’de demokrasi adına yaptığımız bir çok şey acaba yapsak mı nasıl olur tartışmasını yaşıyoruz. 33. Genel kurul Avrupa Konseyinin gidişatının gördüğümüz bir çalışma oldu. 

Avrupa Ekonomik sıkıntılar içinde 

Rusya ile sorun yaşadıktan sonra önemli bir maddi kriz yaşadığını gördük. Bütçeleme çalışması yaparken gördük ki Avrupa’nın bundan sonraki geleceği çokta kolay görünmüyor. Örneğin bir bütçe çalışması yapıyorsunuz birçok çalışmayı birçok gözlemi ziyareti kısmak zorunda kalıyorsunuz çünkü ekonomik sıkıntılar deniliyor. Avrupa’da ekonomik sıkıntı gerçekten var. Türkiye’nin üstüne gelişlerini burada daha iyi anlıyoruz çünkü yeni bir dev geliyor bunu da burada yaşadık. 

Bir çok ülke ekonomik sıkıntılarını burada paylaştıklarını da görüyoruz Ermenistan’daki gençlerin ümitsizliğini başka ülkelere göç etmek için bir çaba içerisinde olduklarını çünkü maddi ve manevi olarak ülkelerini ümit beslemediklerini yaşamaktayız. 

Avrupa Konseyinin 34.’sünde daha ciddi daha önemli daha güzel konuları paylaşmış oluruz. Bu vesile ile buradan ülkemize muhabbetlerimizi sevgilerimizi sunuyoruz. Avrupa konseyi 33.’sünü burada bitiriyoruz.” dedi.