ARTVİN Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Serdar Yazan yazılı bir açıklama yaparak bilirkişilik temel eğitimi ilimizde mali müşavirler odasında verileceğini belirtti. Artvin SMMMO Başkanı Serdar Yazan bilirkişilikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yazan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında 03.08.2017 tarih ve 30143 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Bilirkişilik Yönetmeliği” hükümlerine göre, adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için Bilirkişilik Temel Eğitimi alma ve sertifika sahibi olma şartı getirilmiştir.

Bilirkişilik Temel Eğitimi, 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış kişiler tarafından alınacak olan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri kapsayacak bir eğitim programıdır.

Program 18 saati teorik, 6 saati uygulama eğitimini olmak üzere 24 saatlik bir eğitimi kapsamaktadır. Bilirkişilik Temel Eğitim programını tamamlayanlara, temel eğitimi tamamladıklarına ilişkin sertifika verilecek ve sertifika sahibi olanlar, kendi bölgelerindeki Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan ilandaki diğer şartları da taşımaları halinde, bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir.

Bilirkişilik Temel Eğitim programına katılmayanlar bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunamayacaklardır. Bilirkişilik yapmak isteyen meslek mensuplarının TÜRMOB tarafından verilecek ve Artvin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında yapılacak olan Bilirkişilik Temel Eğitimi'ne katılımları yararlarına olacaktır.
İlimizden Bilirkişilik Temel Eğitim Almak İsteyenler Odamıza Ön Kayıt Yapmaları Gerekmektedir” dedi.