Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; “Bizden önce doğa turizmi yapanların düştüğü hatalarına düşmeden kaliteli sürdürülebilir bir turizm çalışmasının başlangıcına bismillah diyoruz” dedi. Artvin’in turizm potansiyelini uluslararası boyuta taşımak ve tarihi ve doğal güzelliklerini ön plana çıkarmak amacıyla Artvin’e gelen Katarlı turizm şirketi yetkilileri Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında ziyaret etti. 

Tercüman eşliğinde gerçekleşen ziyarette, AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Turizm İl Müdürü Ömer Gümüş, Çevre Şehircilik İl Müdürü Murat Cavunt, Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy, Katar’da hizmet veren Turizm şirketi Rehlaty Travelın CEO’su Haşim Alavadi, Genel Müdürü Mahmut Javal, Belediye birim amirleri ile ilgili personel yer aldı. 

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  son zamanda zamanlar Türkiye’nin en çok ilgilendiği destek olduğu kardeş ülke olarak gördüğü Katarlı misafirlerin Artvin’i ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek kente hoş geldiklerini söyledi. 

Başkan Kocatepe; “  Turizmden maksadımız yenilenmek huzur bulmaksa doğru yerdeler. Dezavantaj gibi gözüken yolumuzun yeterince havaalanına yakın olmaması aslında bizim bir avantajımızdır. Doğa bozulmamıştır bütün güzellikler bu sayede muhafaza edilmiştir. Bizden önce doğa turizmi yapanların düştüğü hatalarına düşmeden kaliteli sürdürülebilir bir turizm çalışmasının başlangıcına bismillah diyoruz.  

‘Taşkın kalabalıklar değil, Seçkin Misafirler Ağırlamak İstiyoruz’ Bizim turizmde ki konseptimiz ‘ Taşkın kalabalıklar değil, Seçkin Misafirler Ağırlamak İstiyoruz’ bağlamında olacaktır.  Şehrimizin en öne çıkan özelliği her konuda doğal ve organik olmasıdır. Bu özelliğimizi bilerek turizm planlaması yapıyoruz.

3 yıldır şehrimizde turizm destinasyon merkezleri oluşturduk. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. Marina tatil köyümüz, Artvin Sofrası ile bütünleşerek güzel bir hizmet alanı oluştu. 60 dönüm üzerine kurduğumuz sosyal yaşam alanı Çoruh Parkımız var. Işıklı gösteri havuzuyla, çocuk eğlence merkezi, kafeteryalarla restoranlarıyla birlikte. Dünyanın 6’ıncı büyük barajı Deriner Barajımız var. Dünyanın en büyük Atatürk Heykeli. Türkiye’nin en yüksek Cam Seyir Terası Hatila vadisinde bulunuyor 220 metre yükseklikte. Yeni turizm alanı ilan ettiğimiz Kafkasör bölgemiz var. Kafkasör Davos’tan daha güzel..

Turizme yönelik yatırımlarımızı şehrimize 8 kilometre uzaklıktaki Kafkasör bölgemizde yapmak istiyoruz. İmar planlarımız bugün itibariyle askıdan indi yatırıma hazır. Nerede ne yapılacak konseptiyle her şey belli bir şekilde yatırım yapılacaktır. Kafkasör’de 3 ayrı başlık altında turizm planlaması yaptık. Bunlardan birincisi Spor turizmi çünkü 1200 rakım sağlık için, spor için kamp için çok önemli bir yer. İkincisi Sağlık turizmi. Temiz havası ve ormanıyla birlikte nefes darlığı çeken hastalarımız için birde hastanehane planladık. Üçüncüsü de doğa turizmi bununla birlikte kayak merkezimiz var onun da pist uzunluğunu 9 km uzatma imkânımız var. 

Biz Kafkasör’ü anlatırken Davos’a rakip olarak anlatıyoruz. Doğal güzellik olarak Davos’tan daha güzel olduğunu söyleyebiliriz. Bu güzelliklerin arasında şehrimizde turistlere cevap verebileceğimiz merkezlerimiz oluştu.  Otellerimizle, restoranlarımıza, Alışveriş merkezimizle, ormanın içerisinde alkolsüz mekânlarımızla biz hazırız. 

Tabiata uyumlu Butik bir Turizm Kenti Olacağız. Artvin Rize havaalanının tamamlanmasıyla, Cankurtaran tünelinin kısa zaman sonra hizmete açılmasıyla yoğun bir turizm talebi olacak Artvin’e.  Bununla birlikte şehrin ortasından Üniversitemize uzanan 6 kmlik bir teleferik hattımız olacak.  Bu hat ileriki zamanlarda Atatepe’ye ve Kafkasör’e oradan da kayak merkezine uzanacak bir hat olacak. Biz bunları tamamladığımızda inanıyorum ki eğer bugünden planlı programlı gitmezsek bizden önceki Arap turizmi yapan şehirlerin düştüğü hataya düşeriz.  Turizm bir ticarettir ama Artvin’de yapılacak turizm yatırımlarında ne olursa olsun gelsin noktasında değiliz.  Tabiata uyumlu, yaşanılabilir bir huzur kaynağı bir dinleme merkezi butik bir turizm kenti olsun istiyoruz.”diye konuştu.

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ise Artvin’e Kars, Erzurum, Trabzon ve Batum Havaalanlarından ulaşıldığını hatırlatarak baraj göllerine inecek deniz uçaklarıyla da ulaşım sıkıntısının aşılacağını belirtti.  Kışla ; “ Artvin’i bütünüyle gördüklerinde doğa turizmi açısından alternatifsiz bir il. Dolayısıyla da Arap turizmine hitap edecek bir potansiyele sahip. Bu bölgede çok rahat bir tatil yapacaklarına inanıyoruz” dedi.

Katar’da hizmet veren Turizm şirketi Rehlaty Travelın CEO’su Haşim Alavadi, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye misafir perverliğinden dolayı teşekkürlerini ileterek Artvin’in doğal güzelliklerinden etkilendiklerini söyledi. 

CEO Alavadi ; “  Allah’ın inayeti ve takdiri ile sizlerinde gayretleriyle inşallah bu doğal güzellikler sonsuza kadar korunur.  Vali beyi ziyaretimizde bizlere küçük bir kayık hediye etti. Bizler ülkemiz de o kayıklarla balık tutar karnımızı onlarda doyururduk ailelerimizi geçindirirdik biz oralardan geldik. İnşallah bu küçücük kayıkla bizlerin sizlerle bağımızın güçlenmesine bu şehrin güzelliklerinin korunmasına ve helal rızık elde edilmesine vesile olur. Sayın Valimizin, sayın milletvekilimizin ve sizlerin gayretlerinden şunu anladım ki çevre korunacak, doğal güzellikler bozulmayacak başka şehirlerin düştüğü hataya düşülmeyecek demenizden çok hırslı ve azimli olmanız gerçek amacınıza ulaşarak hedeflerinize varacaksınız.  Turist bunları arıyor zaten. Sizlerin bu konsepte istediğiniz çalışmalar neticesinde bizlerde elimizden gelen çalışmaları yürüterek turistlerin gelmesini sağlayacağız.  Sadece Katar’da değil diğer körfez ülkelerinde de şehrinizin tanıtımı yapıp Artvin’imize gönlünüzden geçen turistleri getireceğiz.  Sizlere misafir perverliğinizden dolayı tekrar teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” dedi.