Son yıllarda yoğun yağış sebebi ile sel ve doğal afetlere maruz kalan Arhavi'de inceleme yapılarak, konu ile ilgili toplantı düzenlendi. Arhavi de sel, taşkın ve heyelan problemleri başlığı altında düzenlenen toplantı Otel Özay toplantı salonunda gerçekleşti. 

İstanbul üniversitesi coğrafya bölümü ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu tarafından gerçekleştirilen toplantıya belediye başkan vekili Turgay Ataselim, başkan yardımcısı Nail Köseoğlu, ilçe siyasi parti temsilcileri,  kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirlerinin yanı sıra afetlerden zarar gören köy ve mahallelerin muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Toplantı öncesi, İstanbul üniversitesi coğrafya bölümü öğrencileri ile birlikte ilçemize gelerek afetten etkilenen bölgelerde çalışmalar sürdüren Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu, son 2 yılda meydana gelen sel su taşkını, oluşan heyecanları ve afetler sonrası yürütülen çalışmaları yakından inceledi.

Ekibin ilçede yaptığı inceleme ve araştırmalarda Tarım İlçe Müdürlüğü, ÇAYKUR, Orman İşletme Müdürlüğü ve DSİ görevlileri de hazır bulundu.

Yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleştirilen toplantıda, ilçemiz Arhavi de sel ve heyelanların neden meydana geldiği ve konu ile ilgili alınması gereken önlemlerin neler olduğu bilimsel açıdan ele alındı. İstatistiki değerler ile barkovizyon sunumu yapıldı.

Ayrıca İstanbul üniversitesinden 40’a yakın coğrafya bölümü öğrencileri tez ödevlerini bölgede yaptıkları sel, taşkın ve heyelanları yakından inceleyerek hazırlama fırsatı buldular.