Artvin Valisi Ömer Doğanay, Ardanuç ilçesinde yaşayan görme engelli Süheyla ve Kemal Köse kardeşleri evinde ziyaret etti. Vali Doğanay beraberindeki eşi Esma Doğanay Hanımefendi ile birlikte Ardanuç’un Bereket Köyünde yaşayan görme engelli Süheyla ve Kemal kardeşlere sürpriz ziyarette bulundu.

Yaklaşık bir saat sonra köye ulaşan Vali Doğanay ve eşi Esma Doğanay görme engelli kardeşlerin evinin önünde aracını durdurarak, evin kapısını çaldı.Kapı sesini duyan görme engelli Süheyla Köse, kapıyı açmasının ardından Vali Doğanay, kendisine “Ben Artvin Valisi Ömer Doğanay” diye seslendi

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Süheyla Köse, sürpriz ziyaret karşısından şaşkınlığını ve mutluluğunu gizleyemedi. Devletin ildeki en büyük mülki idare amirini ve saygı değer eşlerini evinde ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduğunu belirten Süheyla Köse,” Hayatımda ilk kez böyle anlamlı ve güzel bir ziyaretle karşılaştım. Çok sürpriz bir ziyaret oldu. Şu an dünyanın en mutlu ve gururlu insanları ben ve ağabeyimdir. Sayın valimize ve değerli eşlerine teşekkür ediyoruz. Allah devletimize, hükümetimize ve milletimize bir zeval vermesin.” dedi.

Yaklaşık 3 ay önce babasını kaybettiğini belirten Köse,” Ben ve ağabeyim görme doğuştan görme engelliyiz. Annemizi yıllar önce kaybettik. Geçtiğimiz aylarda da bizlere bakan çok sevdiğimiz babamızı kaybettik. Şimdi ağabeyimle birlikte kendi ayaklarımızın üzerinde durmaya çalışıyoruz. Rahmetli babam bizlere çok iyi baktı. Özellikle benim eğitimime çok önem verdi. Yaşlı olmasına rağmen ilk, orta ve lise eğitimi tamamlama yardımcı oldu. Ardından üniversite sınavlarına hazırlanmam için bana kitap okudu. Ders çalıştırdı. Babamın emeğini hiçbir zaman ödeyemem. Gece gündüz ders kitaplarımı, bıkmadan, usanmadan okudu. Zaman zaman gözlerinin yorulduğunu bile hissettirmedi. Allah babamdan ve bana yardımcı olanlardan razı olsun" dedi. Babamın desteğiyle Atatürk Üniversitesinin 4 yıllık Halkla İlişkiler Bölümünü kazandım. Okulumu çok seviyorum ve şu an 4. sınıfa geçtim. Hedefim bir üniversite de daha okumaktır. Babamın en büyük hayali benim üniversiteyi bitirip diploma almamı görmeyi çok istiyordu. Maalesef babam bugünleri göremedi. Ancak seneye okulumu başarıyla bitirmek istiyorum. Diplomamı alıp mezarına gidip babama dua edeceğim. Ve sağlığında görmeyi çok istediği diplomamı mezarı başında göstereceğim” diye konuştu.

Esma Doğanay Hanımefendi, ahırda inek sağdı. Konuklarını evinin bahçesinde ikramlarda bulunan Süheyla Köse, Vali Doğanay ve eşiyle bir süre sıcak ve samimi bir ortamda sohbet etti. Havanın kararıp akşam olmasıyla birlikte meradan gelen ineklerini ahıra kapatmak isteyen Köse’ye Vali Doğanay’ın eşi Esma Doğanay Hanımefendi yardım etti.

Ardından Köse ile birlikte ahıra giren Hanımefendi Doğanay, eline aldıkları kovalarla inekleri sağdı. Esma Doğanay’ın ahıra girip kendisine inekleri sağarak yardım etmesine çok şaşıran ve bir o kadarda mutlu olan Köse, hayatı boyunca bu anlamlı ziyareti unutmayacağını söyledi. İneklerin bakımı ve sağımının ardından Köse, konuklarını geç saatlerde evinden yolcu ederek, en kısa sürede tekrar ağırlamak istediğini söyledi.

Vali Doğanay, her zaman engellilerin yanındayız. Artvin’e atandığı günden başta şehit ve gazi aileleri olmak üzere yardıma muhtaç ailelerin, kimsesizlerin ve engellilere devletin sıcak ve şefkatli elini uzatan Vali Doğanay ise, “ Görme engelli kardeşlerimizi hayata tutunmalarından dolayı tebrik ediyorum. Yakın zamanda babalarını kaybettiler. Latif amcamıza Allah rahmet, kederli ailesine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Latif amcamız görme engelli çocuklarını çok iyi yetiştirip onları hayata sımsıkı bağlamış. Süheyle kardeşimizin eğimine büyük önem vererek üniversiteyi kazanmasına katkı sağlamış. Allah Latif amcamızdan razı olsun, mekanı cennet olsun. Bizlerde devlet olarak her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Devletinizin kapıları kendilerine sonuna kadar açıktır.” dedi.

Bereket köyünde ikamet eden Köse’nin Artvin Çoruh Üniversitesinde yapılacak olan vize sınavlarına girmesi için başta ulaşım sorunu olmak üzere her konuda yardımcı olacağını söyledi.