Aşırı sıcaklarda insan sağlığının olumsuz yönde etkilenebileceğinin haberini veren sağlık bakanlığı görevlileri uyarılarda bulundu.

Bunaltan sıcaklar yine etkisini gösterdi 35 dereceyi bulan sıcaklar vatandaşı terletti. Özellikle lokanta işleten esnaf klimaların da yetersiz olduğundan dert yanarak şikâyetlerini dile getirdi. Nemin yüzde 47’yi bulduğu şehrimizde vatandaşlar hava sıcaklıklarını olduğundan çok daha fazla hissettiğini söyledi.

Sağlık bakanlığı görevlileri aşırı sıcaklardan çocuklar, yaşlılar, özürlüler, gebeler ve aşırı kiloluların olumsuz etkilenebileceğinin altı çizildi.

Sağlık görevlileri "Aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir." uyarılarda bulundu.  

16 Eylül Cumartesi gününden itibaren bir hafta boyunca Artvin ili ortalama sıcaklık 34 derece olacak.