Artvin Valiliği önünde düzenlenen törene, Vali Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerci, Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Jandarma Astsubay Muhammet Karkili, 96 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verildiğini söyledi.

Karkili, gazilerin şehitlerle birlikte milletin istiklali ve tarihi ile özdeşleştiğini belirterek “ Şehir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Bu toplumu millet, toprağı da vatan yapan gazi ve şehitlerimizdir. Bu millet vatan için ölmesini bilen evlatları oldukça yaşayacaktır.” dedi.

Tören’de ‘Şehitlerin Şahitleri’ kitabının yazarı Şeymanur Özküney, bir konuşma yaparken ilkokul öğrencisi Zeynep Okur’da şiir okudu.

Tören, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Livane Mehteran Takımı, halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından sona erdi.

Gaziler ve şehit yakınları onuruna kokteyl verildi. Garnizon komutanlığı bahçesinde düzenlenen programda gaziler ve şehit yakınları ile yakından ilgilenen Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, sorun, talep ve önerilerini dinledi.
Başkan Kocatepe, Devletin her zaman şehit aileleri ve gazilerin yanında olduğunu hatırlatarak Belediye olarak her türlü hizmetinizdeyiz dedi.

Program da Kırklareli'de 1981' yılında düzenlenen Tatbikatta F-5 savaş uçağının askeri birliğin üzerine düşmesi sonucu şehit düşen Artvinli Davut Polat'ın babası Rıza Polat’ın kürsüden okuduğu ‘Kahramanlık’ temalı şiirle herkesi duygulandırdı.
Program, İl Müftüsü Kemal Uçgun tarafından yaptırılan duanın ve çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.