Sözcü Yazarı Zeyrek’in ‘Artvin’de arıcılar bal üretiminde şeker kullanıyor’ iddiası yargıya taşındı

Arıcılardan Deniz Zeyrek’e suç duyurusu

ARTVIN ARICILAR BIRLIĞI, BIR TELEVIZYON KANALINDA YAPILAN PROGRAMDA GAZETECI DENIZ ZEYREK’IN ARTVINLILERIN ÜRETTIĞI BAL HAKKINDA SÖYLEDIĞI OLUMSUZ SÖYLEMLER NEDENIYLE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.

Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş ve beraberindeki arıcılar, Adliyeye giderek Zeyrek hakkında Artvin’in balını kötülediği ve üreticiler hakkında asılsız ithamda bulunduğu gerekçesiyle şikâyetçi oldu.

Şikâyet dikçesini savcılığa teslim eden Durmuş, adliye önünde yaptığı açıklamada insan sağlığını tehdit eden ürünlere karşı mücadeleyi çok önemsediklerini, bu konuda da Artvin’de bal üretimi noktasında son derece titiz davrandıklarını söyledi.


2022 verilerine göre Artvin’de aktif arıcılık yapan bin 941 arıcının 116 bin 274 kovan olduğunu ve Zeyrek’in tüm arıcıları zan altında bıraktığını ifade eden Durmuş, “Deniz Zeyrek’in televizyon programındaki konuşmasında sahte yiyeceklerden bahsederken özellikle Artvin arıcılarının şekerle bal yaptığına değindi. Artvin arıcısının Kars’ta arıcılık yaptığından bahsetti. Hâlbuki Artvin Ardahan Kafkas arısının gen merkezi olduğu 12.12.2004 tarihinden itibaren Kars’a Artvin arıcısı gidemiyor.  Deniz Zeyrek aslı olmayan yalan yanlış açıklamalarda bulunarak Artvin arıcısını zan altında bırakmıştır. Zeyrek hakkında adli işlem için Artvin Adliyesine suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

Deniz Zeyrek’in Artvin arıcılarını hedef alarak arıcıların bal üretiminde şeker kullandığı söylemlerini kınadıklarını vurgulayan Durmuş, “Zeyrek hangi hakla bu açıklamayı yaparak Artvin arıcılarını zan altında bıraktı? Bunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Zeyrek’ten bunu beklemezdik. Zeyrek Artvin’e hiç geldi mi, Artvin balı yedi mi? Onu Artvin’e davet ediyorum gelsin balımızın tadına baksın. Bizim çileli arıcılarımıza bu hakareti yapmaya hakkı var mıydı, bu hakkı ona kim verdi? Bizim 70 yaşında arıcımız var 3 ay çadırda kalıyor bu arıcıya bu iftira atılır mı? Biz dünyada endemik tür olarak ikinci iliz. Doğa yapısı olarak Türkiye’nin en kaliteli balları bölgemizde üretiliyor. Analiz sonuçlarımız bellidir. Biz balımızın lezzetini dünyaya kanıtladık ancak Zeyrek’in bundan haberi yok galiba.” diye konuştu.

Gündem Artvin - Hatice Diler

Arıcılardan Deniz Zeyrek’e suç duyurusu (4)

Yorum Gönder

0 Yorumlar

advertise

SPONSORLARIMIZ