Artvin’de ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinlikleri kapsamında 100 bin adet fidan toprakla buluşturuldu

Artvin’de ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinlikleri kapsamında 48 farklı lokasyonda Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel 100 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2019'dan beri 11 Kasım'da ağaç varlığını çoğaltmak için fidan dikme etkinliği gerçekleştiriliyor.

Artvin Borçka Karayolunun 15. kilometresinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından sedir ağaçları ile yazılan ‘Türkiye Yüzyılı’ yazısının etrafı yeşillendirildi.

Etkinlikte Vali Cengiz Ünsal, Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, kurum müdürleri ve vatandaşların katılımıyla 2023 adet fidanı toprakla buluşturdu.

Cumhuriyetin ilanının 100. yıl dönümünde Artvin merkez ve ilçelerinde 48 lokasyanda  ıhlamur lavanta, ceviz, elma, sedir, servi ve defne başta olmak üzere   100 bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi.

Törende konuşma yapan Artvin Valisi Cengiz Ünsal; “Bugün, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde,11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde Cumhuriyetimizin 100. yılına özel 2023 farklı yerde milyonlarca fidan dikiyor, her ilimizde 100.yıl Cumhuriyet Ormanları kuruyoruz.                           -Ormanlarımız en değerli hazinemizdir. Ormanlarımıza sahip çıkmak ise bizim insanlık vazifemizdir.11 Kasım, bu hazinemize ve vazifemize sahip çıktığımız, geleceğe nefes olduğumuz önemli bir gündür. Her yıl 81 ilimizde milyonlarca fidanı toprakla buluşturuyoruz. Geleceğimize nefes, çocuklarımıza neşe oluyoruz. “ dedi.  

  Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya  ise 2019 yılından beri Artvin’de 70 farklı lokasyonda 200 binin üzerinde fidan ile geleceğe nefes olduklarını söyledi.

Özkaya, konuşmasında, “Kurumsal görevlerimiz kapsamında, Bakanlığımızca yürütülen ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra, "Geleceğe Nefes" adı altında 2019'da ulusal düzeyde başlattığımız ağaçlandırma kampanyamız, 2020, 2021 ve 2022 yıllarında uluslararası şekilde gerçekleştirilmiş, gerçek ve tüzel kişilerce etkinliklere büyük ölçüde katılım sağlanmış ve 4 yıllık uygulamalar neticesinde,  Artvin’de  70 lokasyonda, toplamda 202 bin 234 adet fidan, vatandaşlarımızla birlikte toprakla buluşturulmuştur.”