Artvin’de köprü ve tarım arazileri baraj sular altında kalınca ilkel teleferikle ulaşım sağlayan köylüler, ekip biçtikleri tarlalarında olta ile balık tutuyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen, temelden 275 metre yüksekliğiyle kemer baraj sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın 5’inci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES dolayısıyla Yusufeli ilçe merkezi ve 7 köy tamamen sular altında kaldı.

Baraj sularından kısmen etkilenen 10 köyden biri olan Bostancılar köyü Dutdere mahallesinde,  tarım arazileri ve ulaşımın sağlandığı tek köprü sular altında kaldı. İlçeye 9 kilometre uzaklıkta bulunan 7 haneli, 27 nüfuslu Dutdere sakinleri geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor.

Bölge halkı, evleri baraj kotunun üzerinde olması nedeniyle kamulaştırma ve yeni yerleşim yerinde yapılan evlerden hak sahibi olamadıkları için hayatlarını doğup büyüdükleri köyde sürdürme devam ediyorlar.

Baraj kotu altında altında bulunan tarım arazilerinin yarısı, bazı ahır ve seralar sular altında kalırken, ulaşımın sağlandığı tek yaya köprüde baraj sularına gömüldü.

Barhal çayı kenarına kurulan mahallede, yıllar önce yük taşımak için kurulan iki ilkel teleferik sayesinde ulaşım sağlanırken, nehri karşıdan karşıya geçmek zorunda kalan bölge halkı, özellikle 5 öğrencinin için okula gidip gelmelerinden endişe ediyor.

Mahalle için araç yolu yapımına başlanırken,  bu kışı teleferikle geçirmek istemeyen bölge halkı, bir an önce yetkililerden çözüm bulunmasını istiyor.

Öte yandan baraj suyunun maksimum seviyeye ulaşınca, tarım arazilerinin bir bölümü daha sular altında kalacak olan mahallede, son hasatta yapılıyor. Bölge halkı ekip biçtikleri mahsul topladıkları, tarlalarında şimdi ise olta ile balık tutuyor.“Baraj bitti bizim köy yolu bitmedi”

Köyümüzün yarısı sular altında kaldı diyen bölge halkından Fatma Toraman, şunları dile getirdi, “köprümüz baraj suları altında kaldığı için bizde böyle zorluklar çekiyoruz. Şuanda ulaşım köyde bulunan 2 teleferikle sağlıyorlar.

Yol yapımı başladı inşallah tamamlanır. Baraj yapılacağı 30 yıldır konuşuluyor ama baraj bitti bizim köy yolu halen bitmedi. Köyde hiçbir zaman araç yolu olmadı. Küçük bir köprüyle yaya yolu ile ulaşım sağlanıyor. Teleferiği yük için kullanırdık, baraj suları köprümüzü alınca şimdi biz geçiyoruz” dedi.


Yük İçin Kurduğumuz Teleferikle Ulaşım Aracı Oldu

Mevlüt Toraman ise, “Önceden köprü vardı, yaya geçişlerini oradan sağlıyorduk. Fakat yük ve eşyalarımız için teleferik kullanıyorduk. Köprümüz sular altında kalınca ulaşım teleferikle yapılıyor. Tehlikeli ama mecburen geçiyoruz.  Bizim mahallemizin bir bölümü su üzerinde kaldığı için bizim kamulaştırmadılar. Yol yapımına başladı ama geç başladı. Yük için kurduğumuz teleferikler şimdi ulaşım aracı oldu” diye konuştu.

Hayatını hep bu bölgede geçiren 70 yaşındaki Ali Toraman ise , “doğma büyüme burada yaşıyorum. Benim 15 dönüm tarım arazim kamulaştırma ile alındı. Yol kapandı, köprümüz yok öğrencilerde teleferik kullanarak okullarına gidiyor.Yıllar önce yaptığımız teleferikler, yük ve eşyalarımızı taşımak için kurmuştuk. Şimdi köprümüz baraj suları alınca. Teleferiklerle nehri geçip evimize gidiyoruz.”

Bir başka bölge halkından Bekir Toraman’da, “yolumuz yapılmadı, köprümüz sular altında kaldı. oldukça mağduruz. Çocukların okula gidip gelmesi bizim işe gidip gelmemiz zor oluyor. Yolun tamamlanması 5-6 ay sürecek gibi.Çocukları teleferikle gönderiyoruz. Çocukluğumuz geçtiği bu tarlalarda önceden meyve toplar, ekip biçer hayvan otlatırdık. Şimdi ise oltayla balık tutuyoruz” dedi.


Barajın su tutmasıyla bölgede kalan yaşam alanlarını fotoğraflayıp video ile kayıt altında alan Serhat İnce ise, “ burası baraj suların en son ulaştığı köylerden biri, bu köy mahallesinin ulaşımı tek bir köprüyle sağlanıyordu. O köprüde sular altında kaldığı için sadece teleferikle ulaşım sağlıyorlar. Burada yaşayan 5 öğrenci okula teleferik kullanarak gidiyor. Pekte can güvenliği yok. Burada yaşayanların evleri su kotunun üstünde olduğu için baraj sular evlerine çıkmıyor. Fakat tarım arazileri bir bölümü sular altında kalacak” ifadelerine yer verdi.