Fotoğraf ve Doğa Tutkunlarını Sonbaharda Gözde Mekanı Borçka Maral Şelalesi

Artvin'in Borçka ilçesindeki Camili Havzası'nda bulunan Maral Şelalesi, sonbahar mevsiminde ziyaretçilerin gözde mekânlarından oldu.

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı Maral köyünde bulunan Maral Şelalesi sonbahar mevsiminde de doğa tutkunlarının yoğun ilgisini çekiyor. UNESCO tarafından korunan bölgeler arasında bulunan Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Camili Havzası'nda irili ufaklı derelerin birleşmesiyle oluşan Maral Şelalesi, 65 metreden yükseklikten vadi tabanına dökülüyor.

İlçe merkezine yaklaşık 60 kilometre mesafede, Maral Şelalesi görenleri büyülüyor. Türkiye'nin flora ve fauna açısından en zengin bölgelerinden biri olan Camili Havzası'nın muhteşem görünümüne renk katan şelaleye yörede yaşayanlar tarafından "yeryüzü cenneti" olarak tarif ediliyor.

Macahel Vadisi'nin sonbahar mevsiminde büründüğü renk cümbüşü de doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmezleri arasında yer alırken şelaleye ulaşım araç yolunun bitiminden sonra yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşle sağlanıyor.- Bölgde bir çok şelale var bir çoğu keşfedilmeyi bekliyor

İstanbul’dan gelen Doğa Fotoğrafçısı ve Sosyal Medya içerik üreticisi Ahmet Ceren, Artvin’in inanılmaz bir doğaya sahip olduğunu ifade ederek  doğada ki tüm renk geçişlerinin Artvin’de görüldüğünü söyledi.  

Artvin’e daha önce bir çok defa geldiğini hatırlatan Ceren; “Maral Şelalesine daha önce hiç gelmemiştim ancak bugün gelmek nasip oldu ve iyi ki de gelmişim çok güzel, çok görkemli şelale. Burada macahel bölgesinde bir çok şelale var. Bazıları keşfedilmiş, bazıları keşfedilmeyi bekliyor. Bu keşfedilen şalelerden bir tanesi ve yaklaşık 65 metre yüksekten dökülüyor. Çok görkemli bir şelale ben bayıldım. Şimdi fotoğraflarımı çekeceğim sonrasında da rotama yoluma devam etmeyi düşünüyorum.” dedi. Rize’den gelen Doğa tutkunu Aydan Oral ise Maral şelalesine daha önce hiç gelmediğini ve sonbahar mevsiminde görmek istediğini belirterek  ”  Maral  Şelalesin çok merak ettiğim hele ki bu mevsimde görmek istediğim yerlerden birisiydi. Zaten tabiatı anlatmaya kelimeler yetmiyor. Her geçtiğimiz noktada daha güzelini gördükçe çekmeye yetiştiremedim artık bıraktı m telefonu. Gözümle beynime kayıt etmek istedim. Şuanda da gerçekten mucize güzel bir şey ekibin bir kısmı yürümek istemedi yol uzun diye ama değermiş çok şey kaybettiler."