Beyaz Bayrak, Beslenme Dostu Okullar Ve Kanser Tarama Sertifika Ve Ödül Töreni Gerçekleşti
 "Artvin, Beyaz Bayrak Projesinde Türkiye 6.cısı, Besleneme Dostu Okullar Projesinde ise Türkiye 8'nciliğini elde etti"

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında 2006 yılında imzalanan 'Beyaz Bayrak' ile 2010 yılında imzalanan ' Beslenme Dostu Okullar' programı sertifika ve ödül töreni Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Artvin ilinde 76 okul Beyaz Bayrak ödüle layık görüldü. Böyle proje kapsamında il genelindeki 166 okulun 152'si beyaz bayraklı okul unvanı almış oldu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan ödül törenine Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Zafer İnce, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı.
Artvin Valisi Yılmaz Doruk, burada yaptığı konuşmada, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu projelerini çok anlamlı bulduğunu artık bunların birer projeden çıkartılıp kurumsallaştırılması gerektiğini belirterek," Yapılan çalışmaların niteliğine baktığımız zaman toplumun bu projeleri benimsediğini görüyoruz. Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul projelerini çok anlamlı buluyoruz. Son zamanlarda ilgili bakanlıklarımız tarafından değişik projeler hayata geçirildi. Biz bunları çok önemsiyoruz. Toplumun her kesiminin de önemsemesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu tür proje bazlı çalışmalar toplumu bilinçlendiriyor ve aynı zamanda bir farkındalık oluşturuyor. Bu anlamada bu güzel projelerin sayısını ne kadar artırabilirsek toplumsal gelişme düzeyimiz ve yaşam standardımızda o düzeyde oluşuyor ve gelişiyor. İşte bu manada 3 projemiz de çok anlamlı. Somut ve direk faydası olan projeler olduğunu düşünüyorum.  Bu projelerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. " dedi.
 İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, burada yaptığı konuşmada, eğitim ve sağlık sektörünün biricik unsuru nasıl insan ise insan için de eğitim ve sağlık birbirinden ayrılmaz iki unsur olduğunu söyledi.

Artvin, Türkiye 6'ncılığını elde etti

Beyaz Bayrak projesi kapsamında Artvin'in her geçen yıl başarısının arttığını ve Türkiye 6'ncılığını elde edildiğinin altını çizen Kahveci, şunları söyledi:
"Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amacıyla 2006 yılında Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasında "Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü" imzalanmış olup süresi dolan protokol 2010 ve 2015 yıllarında yeniden imzalanarak uygulamaya konulmuştur. İlimiz genelinde 2018/2019 Eğitim Öğretim yılında 95 okulumuz Beyaz Bayrak başvurusunda bulunmuştur. Müdürlüğümüz ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon marifetiyle başvuruda bulunan okullara ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Bu gün burada "Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü "ne ilk defa müracaat eden 44 okul ve 3 yıllık süreci tamamlayarak tekrar başvuran 32 okulumuz olmak üzere toplam 76 okulumuz beyaz bayrak almaya hak kazanmışlardır. Böylelikle il genelinde 166 okulumuzdan 152 okulumuz Beyaz Bayraklı okul olmuştur. Geçtiğimiz yıl % 42 olan Beyaz Bayraklı okul oranını bu yıl % 91'e çıkararak Türkiye 6'ncılığını elde etmiştir. Bu başarıda emeği bulunan okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyorum." dedi.
Beslenme dostu okullar projesinde ise Türkiye 8'nciliği elde edildi

Çocukların sağlıklı ortamlarda eğitim alması onların sağlıklı büyümesi için yeterli olmadığına değinen Kahveci," Çocuklarımızın sağlıklı birer yetişkin olabilmeleri için MEB ve Sağlık Bakanlığı sadece Beyaz Bayrak alan okulların başvuruda bulunabileceği Beslenme Dostu Okul Projesini hayata geçirmiştir.  Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasında 2010 yılında "Beslenme Dostu Okul Programı İşbirliği protokolü" imzalanmıştır. Süresi dolan "Beslenme Dostu Okullar Programı" 2013 yılında yeniden güncellenmiştir.  Bu projenin amacı Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarında, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılmasıdır. Bu yıl il genelinde 115 okul Beslenme Dostu Okul başvurusu yapmıştır. Bu okulların proje gereklerine göre değerlendirilmesi için merkez ilçe dâhil 9 ilçemizde komisyonlar oluşturulmuştur. Bu komisyonlar oluşturdukları programlar dâhilinde okulları ziyaret etmişlerdir. Bu ziyaretler sonrasında değerlendirme kriterlerini karşılayan 76 okul ilk kez Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanmıştır. Daha önceki eğitim öğretim yıllarında Beslenme Dostu Okul olan 21 okulumuzla birlikte il genelinde toplam Beslenme Dostu Okul sayımız 99 olmuştur. 2017/2018 Eğitim Öğretim yılında oranımız % 19 iken bu yıl Beslenme Dostu Okul oranını % 59,6'ya çıkarmış bulunmaktayız. Bu oran Türkiye genelinde 8. sıraya tekabül etmektedir. " ifadelerine yer verdi.

Kanser tarama yönlendirme yarışması

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte "Sevdiklerimi En çok Ben Korurum" temalı "Kanser Tarama Yönlendirme Yarışması" uygulandığını anlatan Kahveci," Bu yarışmada kanserden korunma yöntemleri, taranabilir kanserler ve tarama merkezleri hakkında öğrencilerin önce kendilerinin sonra da ailelerinin ve yakınlarının bu konularda farkındalıklarının artması amaçlanmıştır. Yarışma 1-30 Nisan tarih aralığında çok kısa bir sürede uygulanmış olsa da İl genelinde hizmet veren ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı tüm ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsamıştır. Toplam 194 öğrencimiz yarışmaya katılmıştır. Yarışma hedef kitlesini; Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş kadınlar ve kolon kanseri için 50-70 yaş arasındaki kadın erkek 412 kişi oluşturmuştur. Bütün bu çalışmalar siz yönetici, öğretmen ve öğrencilerimizin özverili çalışmaları ve katılımları ile başarıya ulaşmıştır. Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okullarımızı ve yarışmada dereceye giren öğrencilerimizi kutluyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum." diye konuştu.
Konuşmaların ardından İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü M. Ali Aktepe tarafından kanser tarama proje çerçevesinde yapılan çalışmaların anlatıldığı slayt sunum yapıldı.
Tören, Vali Doruk ve protokol tarafından beyaz bayrak, beslenme dostu okullar ve kanser tarama projelerinde dereceye giren öğrencilere ve okul yöneticilerine bisiklet, plaket ve sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.