Hopa Dayanışması: Bu resme iyi bakın, yarın utanacaksınız!

Hopa’da tutuklanan Nurcan Vayiç, Cemil Aksu ve Efraim Vayiç’in serbest bırakılması için basın toplantısı düzenleyen Hopa Dayanışması, “8 yaşında bir çocuğu anne ve babasından yoksun bırakan bu tablo, ülkemizin adaletten yoksunluğunun resmidir. Ülkemizin kaderine hükmedenler bu resme iyi baksın, yarın yüzünüz varsa utanacağınız, hesap vereceğiniz resimdir bu” dedi.

İstanbul’da çalışmalarını yürüten Hopa Dayanışması, geçtiğimiz hafta Artvin’in Hopa ilçesinde tutuklanan Sosyalist Kadın Meclisleri Artvin Sözcüsü Nurcan Vayiç, HDP Artvin İl Başkanı Cemil Aksu ve ESP Hopa ilçe örgütü yöneticisi Efraim Vayiç’in serbest bırakılması talebi ile TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı düzenlendi. GOR Dergisi Yayın Kurulu Üyesi ve müzisyen Hikmet Akçiçek, Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği (HADİG) üyesi Ayla Vayiç ve Şair İbrahim Karaca’nın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya İstanbul’daki ekoloji platformları ve ESP İstanbul İl Örgütü üyeleri de destek verdi.

"Hesap vereceğiniz resimdir bu"

"Hopa tutsaklarına özgürlük" yazılı afişin de asıldığı toplantıda ilk olarak basın açıklamasını okuyan GOR Dergisi Yayın Kurulu Üyesi ve müzisyen Hikmet Akçiçek, Cemil ve Nurcan’ın iki gün ara ile tutuklanması ile 8 yaşındaki çocukları Arev’in yalnız kaldığına dikkat çekti. Akçiçek, “Hoş, O’nun büyük bir ailesi ve akrabaları var yanında ama onların anne ve baba olmadığını çocuk biliyor. 8 yaşında bir çocuğu anne ve babasından yoksun bırakan bu tablo, ülkemizin adaletten yoksunluğunun resmidir. Ülkemizin kaderine hükmedenler bu resme iyi baksın, yarın yüzünüz varsa utanacağınız, hesap vereceğiniz resimdir bu” diye konuştu.

"Bu hangi hukuk hangi adalet?"

“Bütün faaliyetleri meşru ve yasal çerçevede olan, evleri, işyerleri, adresleri bilinen insanlar, fikir ve ifade özgürlüğünün ötesine geçmeyen sosyal medya paylaşımları nedeniyle niçin tutuklu yargılanırlar, bu hangi hukuktur, hangi adalettir, hangi vicdandır” diye soran Hikmet Akçiçek, bu tür baskılarla Hopa’nın mücadeleci yönünün bastırılmak istendiğini söyledi.

Son olarak Cemil, Nurcan ve Efrahim’in derhal serbest bırakılmasını isteyen Akçiçek, bu 3 kişinin de Hopa’nın onurlu yüzü olduğunu söyledi. 

Basın toplantısı soru cevap bölümü ile sona erdi.