Avcılıktan çıkan balıkçılara 10 bin liradan 45 bin liraya kadar destek verilecek. Balık stoklarının korunması, av baskısının azaltılması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması amacıyla 10 metre ve üzerindeki balıkçı gemisini kendi isteği ile avcılıktan çıkaran gemi sahiplerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destek verilmekte olup, bu desteklemelere başvurular başladı.

Ülkemizde balıkçı gemilerinin hem sayısında, hem de teknolojik gelişmeye bağlı olarak avlanma gücünde önemli artışlar olmakta.  Balıkçı gemisi sayısının azaltılması; balık stoklarının korunması, mesleğin ekonomik kazancının korunabilirliği ve kaynakların sürdürülebilirliği bakımından oldukça önemli. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu amaçla,  kendi isteğiyle avcılıktan çıkmak isteyen balıkçılarımıza, gemi boyu 10-20 metre olanlara metre başına 10 bin lira, 21-30 metre olanlara metre başına 15 bin lira, 31-34 metre olanlara metre başına 20 bin lira, 35-38 metre olanlara metre başına 30 bin lira, 39-45 metre olanlara metre başına 40 bin lira, 46 metre ve üzeri olanlara metre başına 45 bin lira destek verilecek.

Avcılıktan çıkmak isteyen balıkçılara verilecek olan destekleme başvuruları başlamış olup, son başvuru tarihi 8 Aralık 2017’dir. Destekten faydalanmak isteyen balıkçıların, ayrıntılı bilgi için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor.