Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu yaptığı yazılı basın açıklaması yaparak, “Artvin ve Hopa’da son günlerde peş peşe meydana gelen trafik kazalarına karşın tüm kesimlerin bir araya gelerek ortak akıl ile çözüm yolları üretmesinden geçiyor” dedi.

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu “Artvin’de Vali ve İlçelerde de İlçe Kaymakamları başkanlığında toplanacak trafik komisyonları toplantılarına STÖ temsilcilerinin de davet edilerek çözüm önerileri dinlenilmesinin, sorunun çözümünde tabanında düşüncesinin karar verici iradeye yansıtılmasının yaratacağı olumlu atmosferin sorunun çözümüne katkı sağlayacağını” ifade etti.

Bunun ilk yansımasının Hopa’da toplanan İlçe Trafik komisyonun aldığı kararlarında önemli olduğunu ifade eden Topaloğu şunları ifade etti: “ Bugün hızpeşinde olan beklemeyi bilmeyen her şeye hemen o anda ulaşmak isteyen, herşeyi hemen hızlı şekilde tüketen jenerasyon bu tür uyuşturucu alkol vs. maddeler açısından büyük bir risk altında olduğunu belirtmek gerekir. Bir diğer risk faktörü ise parçalanmış aileler, aile içi iletişimin bozulduğu etkin ebeveynlikten yoksun aileler de bir diğer risk faktörüdür. Türkiye genelindeki okul ve çevresindeki faktörleri ezelden beri bilinmekle birlikte bu tür uyuşturucu maddelerle karşılaşma yaşı giderek düşmektedir.

Tüm dünyada bilindik uyuşturucu, alkol ve uyarıcı maddelerin üretimi ve kaçakçılığı giderek zorlaşması ve fiyatların artmasına sebep olmakta, öte yandan üretimi ve dağıtımı nispeten daha kolay olan kimyasal içerikli uyuşturucu maddelerine yönelimi artırmaktadır. 

Çözümyok mu? Aslında var yılar önce yaptığımız toplantılarda dile getirdik kimse dinlemedi, bu gibi olaylarda isyan etmek çözüm değil, burada sivil toplum örgütlere ve resmi kurumlara çok iş düşmektedir. Muhtarlarla toplantılar yaparak her hafta ailelere bir mesaj verilsin, her aile çocuklarına sahip çıksınlar, geçe sabahlara kadar gelmeyen gençlerin aileleri, anaları, babaları, kız erkek fark etmez görsünler her akşam neden bu akşam geliyorsunuz, sebep ne sorsunlar. Sonra ah-vah para etmez. Hopa’nın iskele ve çevresinde zaman geçiren sabahlara kadar araç lastiği yakan genç ve yetişkin insanlara sesleniyorum, kötü örnek oluyorsunuz, birilerini rahatsız etme hakkınız yok.Birlerinin ölümüne sebep oluyorsunuz farkında mısınız?  İskelede saat limiti yok diye neden kötüye kullanıyorsunuz. Gece 00.00 dan dan sonra Hopa sanki gece hayatı gibi sahil şeridini ters yönde kullanan araçlar iskeleye inen tırlar, yazık arkadaşlar bundan vazgeçmek o kadar zor mu?

Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerle mücadele tek bir elden daha koordinelitopyekûn bir şeklide yürütülmesi gerekmektedir. Olayın çözümünde herkes sorumlu sahibi olmalı üzerine düşenleri acilen yerine getirmeliyiz. Taşın altına herkes elini koymalıdır, sivil toplum örgütlerinin işlevselliği desteklenmeli geliştirilmeli ve genişletilmelidir. Yeter artık analar babalar ağlamasın, her şey polisten, jandarmadan, belediyeden ve kaymakamlıktan beklemeyelim. Halk olarak duyarlı olmamız çocuklarımıza ve genç kuşağa aile olarak sahip çıkmalıyız. Defalarca transit yolda duran tırlara ceza yazdırdık. Bu seferde şirket yetkileri trafik polislerine tepki gösterdiklerine şahit olduk. Gelin hep beraber müdahale edelim.

Hopa’da son İlçe trafik komisyonu tarafından alınan kararların uygulanmasında gerekli hassasiyetin gösterilmesini beklemekteyiz” dedi.