Ardanuç ilçesinde bir araya gelen yaklaşık 100 kadın, şık kıyafetleri ve süslü bisikletleriyle 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na katıldı. Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında kutlanan 'Dünya Otomobilsiz Kentler Günü' dolayısıyla Artvin’in Ardanuç İlçesi engelsiz yaşam parkında toplanan yaklaşık 100 bisikletli kadınlar şık kıyafetleri ve süslü bisikletleriyle pedal çevirdiler.

Bisiklet turundan önce konuşan Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu sözcüsü Leman Albayrak; bu etkinlik Türkiye çapında 55 şehirde eş zamanlı “süslü kadınlar bisiklet turu” adı altında düzenlendiğini belirtti. Albayrak sağlıklı yaşam içim kadınların yollarda daha fazla yer alması amaçladıklarını belirterek bu nedenle pedal çevirdiklerini ifade etti. Bisikletin sadece spor amaçlı kullanılamayacağını hatırlatan Albayrak,, "Bisiklet aynı zamanda bir ulaşım aracıdır. Yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa, işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz” dedi . 

Açıklamanın ardından yaklaşık 100 bisikletli kadın, polis eskortu eşliğinde ilçe merkezinde tur atarak daha sonra Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ardanuç Cehennem Kanyonu kadar pedal çevirdiler. 

"Otobüslerin Kadın Erkek Ayrılması Doğru Değil" Pedal çeviren kadınlara destek olmak için etkinliğe katılan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir burada yaptığı açıklamada, bugün kadınların organize ettiği bisiklet turunun esas amacı, motorlu araçların kullanımını azaltarak, çevreye destek olmaları ana temasıdır dedi. Demir, hem sportif faaliyet hem kadınların dayanışmasının bir ürünü olduğunu ifade ederek, geleceğe yönelik daha çevreci bir toplum oluşturulduğunu söyledi. Demir, “Bence daha güzel olanı ise bunu kadınların yapıyor olması.  Çünkü son günlerde kadınlara yönelik küçümseyici hatta bazı belediyelerde otobüsleri kadın erkek şeklinde ayırarak destek olmaları doğru değil. Bu anlamda bizde belediyemiz olarak kadınların bu etkinliklerine destek oluyoruz” dedi. Adem GÜNGÖR /ARTVİN (DHA)