Hopa’da Gazilerimizi Anma Programı kapsamında Hopa Kaymakamlığı, Hopa Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı ve Gazi Ailelerini Kalkındırma Derneği adına Ulu Önder Atatürk büstüne çelenk koyuldu. Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan ve protokol üyeleri katıldı.

Çelenklerin koyulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak için Piyade Üstteğmen Hayrettin Başkurt yaptığı konuşmada; ''Sayın Kaymakamım, Sayın Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, eli öpülesi gazilerimiz ve değerli Hopalılar. Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik ve Gazilik ünvanı verilmiş ve bu vesile ile bugün Gaziler günü olarak addedilmiştir. 

Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıta kılıç sallamış, ecdadını örnek alarak zaferden zafere atlamış Anadolu'da, Kore'de canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde bir çok savaşa girmiş ve yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk Milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır. 

Gaziliğin devlet ve millet nezdinde ki önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk '' Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeyi ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım '' diyerek anlatmaktadır. Öyle ki; Milli bağımsızlığımızı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan şehit ve gazilerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir. 

Bayrakları bayrak yapan üzerinde ki kandır toprak, eğer uğruna ölen varsa vatandır. Tarih boyunca bu topraklar için kan döken şehit ve gazilerimiz gibi Türk ulusunun her ferdi bir gün İstiklal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşerse vazifeye atılmak için içinde bulunduğu vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeden damarında ki asil kandan güç alarak top yekun ona karşı koyacak. bu uğurda gerekirse seve seve ya şehit ya gazi olmayı, bir şeref sayacaktır. 

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker ey şehit oğlu şehit ey kahraman gaziler kalbimizde ki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, gözlerinizde ki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor. Ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir sizler gibi bizlerde bu vatana mert eli değdirmeyeceğiz.'' diyerek sözlerini tamamladı. 

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan da yaptığı konuşmada, “Saygı değer Hopalılar, başta ulusumuzun ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, vatan ve ulus için bir an bile tereddüt etmeden hayatını feda eden aziz şehitlerimizi ebediyete intikal etmiş olan kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anar hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimize saygı ve şükranlarımızı sunarız” dedi.