Dr. Yavuz Akaltun Milyonlarca insanı etkileyen "Demans ve Alzheimer" hastalığı ile ilgili Artvin'de bir merkez kazandırılması için girişimlerde bulunan Dr. Yavuz Akaltun, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz ile birlikte Artvin Valisi Ömer Doğanay ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe'yi ziyaret ederek bir süre görüştü.

Belediye Başkanı Kocatepe'de, çağın vebası olarak nitelenen bu hastalıkla ilgili bir merkezin Artvin'e kazandırılması noktasında her türlü destek vereceğini söyledi.

Dr. Akaltun,sadece Artvin'de 4 binin üzerinde demans ve Azheimer hastası olduğunu belirterek "Demans ve Alzheimer çağımızın vebası olarak nitelendirilmektedir. Sadece Artvin genelinde 4 binin üstünde demans ve Azheimer hastası var. Bu kadar ciddi bir sorun ile karşı karşıyayız. Artvin için konuşuyoruz. 4 binden fazla demans ve Alzheimer hastası varsa bunlara bir kişi mutlaka göz, kulak olmak zorunda. 4 bin kişi bu insanlara bakmak durumunda. Bu insanlar başka iş yapamaz hale geliyor. Sıkıntı yaşanıyor. Onun için biz bu projeye bir nefes olmaya çalışıyoruz. Demans ve Alzhemer konusunda Japonya çok önemli çalışmalarda bulunuyor. Kendi ülkeleri dışında başka ülkelerden adalar kiralayarak demans ve Alzheimer hastalarına merkezler yapıyorlar. Alzheimer hastalığının tedavisi yok. Ama Japonlar bu hastalığın durdurulması ve Alzheimer hastalarının yakınlarına bir nefes aldırmak için merkezler geliştirmiş .Türkiye'de Antalya'da bir örneği açıldı. Bu merkezin açılmasında Prof. Dr. İsmail Tufan'ın çok büyük gayretleri olmuştur. Zaten bu konuda tek olduğunu söyleyebilirim. Ben sayın hocamızla birkaç kez görüştüm. İkinci bir Demans Alzaheimer Merkezi'ni Artvin'e kazandırılması için Sayın Valimizle ve sizinle görüşerek ön çalışmalarımızı başlatmış olduk. Sayın Valimizin bu konudaki görüşleri oldukça net. Yer bulunması halinde destek vereceklerini söyledi. Tabii ki böyle bir projede yerel yönetimlerin olması çok önemli. Bu nedenle sizin de katkı ve destekleriniz proje için hayati önem taşımaktadır" dedi.

Başkan Kocatepe, böyle önemli bir merkezin Artvin'e kazandırılması için girişimlerde bulunmasından dolayı Dr. Yavuz Akaltun'a teşekkür etti. Başkan Kocatepe; "Çağın hastalığı olarak belirtilen Demans ve Azhaimer için yaptığınız çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Elbette ki bize düşen ne olursa seve seve yaparız. Yeter ki Artvin'de taş üstüne taş koyacak projeler üretilsin. Türkiye'de Antalya'dan sonra Karadeniz bölgesinde tek, ülkemiz genelinde 2. Merkez olacak olan bu proje ile ilgili fizibilite çalışmalarının yapılması, yerin tespiti gibi altyapı çalışmalarının devam etmesini arzu ediyoruz. Bu projeye Japonya'dan da destek alınabilirse neden olmasın. Artvin için güzel bir fikir hayata geçmiş olur. Adı da anlamlı "Bir Nefes al Projesi" İnşallah gerçekleşir." İfadelini kullandı.