Artvin’de eylem ve gösteri yasağı 1 yıldır devam ediyor. Rize İdare Mahkemesinde 19 Eylül 2016 tarihinde yapılan karar duruşması öncesi 18 Eylül tarihinde eylem ve gösteri yapma “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, afiş, pankart, bildiri vb. türündeki tüm etkinlikler ile kapalı alanlarda düzenlenecek olan oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösterinin yapılmasını bu etkinliklerin öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesi ile İl Merkezinde İl Valiliğinden İlçelerde ise Kaymakamlıklardan alınacak izne” bağlanmıştı.

18 Eylül 2016 tarihinde alınan eylem yasağı her ay yenilendi ve  bu ay 14 Eylül 2017 tarihi itibariyle tekrar uzatıldı. Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan;  “Türkiye’nin hiçbir ilinde uygulanmayan bir baskı ile karşı karşıyayız, Artvin gecen yıl en güvenli huzurlu il seçilmişti buna rağmen eylem yasağı konuldu. Bu uygulamanın sadece bir şirket için konulduğunun farkındayız. Jandarma hala maden alanında şirketin korumacılığını yapıyor” dedi. Anayasa mahkemesine başvuru sürecinde olduklarını anlatan Karahan “Mahkemeye başvurmadan önce bilim insanlarının alana çıkıp inceleme yapmasını istedik ancak valilik izin vermedi biz gerekli incelemeleri yapıyoruz dedi. Bırak bizlerin çıkmasını oralarda arazileri olan hayvancılar bile farklı alanlardan çıkarak yollarını uzatıp hayvancılık yapmak zorunda kalıyor, madenci şirkete yönelik her tülü çalışma kolaylığı sağlanıyor” dedi.

Cengiz Holding’e Talan Serbest, Artvinliye Eylem Yasak. Alınan eylem yasağı kararları ile Cengiz Holding,  halkın yoğun itirazlarına rağmen Cerattepe’deki maden projesini OHAL kanunlarının kendisine tanıdığı rahatlıkla yürütmeye devam ediyor ancak halkın maden projelerine karşı eylem yapmasına yasak getiriliyor.