GÜNCEL
latest

ARTVİN´DE 7 KESTANE AĞACI "ANIT AĞAÇ" OLARAK TESCİLLENEREK PLAKA ASILDI

 


Artvin'de bulunan yaşları 350 ile 500 arasında değişen 7 kestane ağacı anıt ağaç olarak tescillenerek plakaları asıldı.

Artvin merkez Dere mahallesi mezrası Naşop mevkiinde ormanlık alanda bulunan 7 adet kestane ağacı anıt ağaç olarak tescillendi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneğinin başvurusu neticesinde yaptığı bilimsel çalışma, bölgede 7 tane farklı özelliklerde ağaç olduğunu tespit etti. Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun kararı sonrası Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bölgedeki kestane ağaçlarının anıt ağaç olarak tescillenmesine karar verildi. Karar sonrası Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneği ve Dere Mahallesi Muhtarlığı tarafından ağaçlara plakaları asılarak koruma altına alındı. Yaşları 350 ile 500 arasında değişen, genişliği ise 2 ve 6 mette arasında bulunan kestane ağaçları halen meyve veriyor.

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan; “Anıt kestanelerimizden 7 tanesi Çevre İl Müdürlüğümüzün de çalışmaları nedeniyle sonlandı ve bugün de onların tabelalarını asmak için geldik. Bu bizim için gerçekten Artvin için önemli bir olay. Bundan dolayı da bunun en az 7 tanesini de tescilleyebildiğimiz için dernek olarak da mutluyuz. Artvin halkına da hayırlı olsun diyelim. Bunları gerçekten korumamız gerektiğine inanıyoruz. Yaklaşık 500 senelik ağaç arkamızda ki tabelasını çaktığımız. Bunun da gerçekten gelecek nesillere aktarılması için de yine hepimiz hep birlikte elimizden geleni yapacağız.”dedi.


Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Şube Müdürü Umut Ural Özkan (Kadın) ; “ Aynı zamanda bu tabiat varlıklarıyla ilgili de çalışmalarımı bir taraftan sürdürüyorum. Sürdürürken Yeşil Artvin Derneği bize böyle bir talepte bulundu. Burada ki alanda kestane ağaçlarının özellikli olduğundan bahsetti ve bize talepte bulundular. Bu ağaçlarla ilgili Mehmet hocam var üniversite de onunla birlikte onun da bu ağaçlarla ilgili bilimsel çalışmalarını baz alarak tespit çalışmalarını yaptık, yürüttük ve daha sonrasında bakanlığımız da bunların gerçekten özellikli ağaçlar olduğuna karar verdi ve bu ağaçların tescil edilmesini sağladı.”

Artvin Çoruh Üniversite Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet ;” Bizde birazda bilimsel bir çalışma yapalım dedik. Burada birkaç defa arazi gezisiyle 19 tane toplam da ağaç belirledik kanıtsal özelliklere sahip ama bunlar arasında en azından şuanda sanıyorum müdürlüğümüzün de katkı sağladığı sanırım 7 tanesi ciddi yaşlara sahip özelliklere sahip 350 -400 arası hatta daha yukarı yaşlara sahip olan ağaçlar belirledik. Bu tabi ki Artvin’in bir değeri güzelliği. Bunlardan çok çok daha var. Aslında iyi bir çalışma iyi bir envanter yapılsa çok daha fazlası bulunabilir bu civarlarda.”

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID