GÜNCEL
latest

YUSUFELİ TAŞINMAYA BAŞLADI

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, beraberindeki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ve diğer ilgililerle birlikte Yusufeli Barajı ve HES Projesi nedeniyle su altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim yerinde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından basına kapalı gerçekleştirilen durum değerlendirme toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Doruk üst düzey katılımla yeni yerleşim yerinde incelemelerde bulunarak haftalık değerlendirme toplantısı yatıklarını kaydetti.

Eksiklikleri yerinde tespit ederek bundan sonra yapılacak işlerle alakal bir takvim belirlediklerini kaydeden Doruk, "Bugün itibarıyla önemli ölçüde yeni yerleşim yerimiz yaşanmaya hazır hale gelmiş görünüyor. Artık özellikle kamu kurumlarımızın yeni yerde hizmetlerini vermeye yönelik eksikleri kalmadı. Yarından itibaren ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarını yeni yerleşim yerine taşıyoruz. Pazartesi´den itibaren artık hizmetlerini yeni yerleşim yerinden vermeye başlayacaklar." dedi.

Özellikle üçüncü ve birinci bölgeden başlamak üzere önümüzdeki haftadan itibaren vatandaşların taşınmasına yönelik de çalışmalar planladıklarını anlatan Doruk, "Bu bölgelerimizde eksiklerimiz kalmadı. Bu çerçevede vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz, ilçe merkezinde halihazırda bir koordinasyon noktamız olacak. Orada vatandaşımız kafasına takılan konularda bilgilendirilecek. İnşallah sorunsuz bir şekilde hızlıca kışa kalmadan yeni yerimizde yaşamaya başlamış olacağız. Ben hayırlı olmasını diliyorum Çok güzel bir ilçemiz oldu altyapısıyla, konforuyla rahatlığıyla güvenli bir şehir oldu." diye konuştu.

Yeni ilçe yerindeki çalışmalarının taşınma sonrasında da devam edeceğini ifade deden Doruk, şunları söyledi:

"Çünkü bu tür çalışmalarda eksikler bir süre daha devam edebilir onları biz burada konumlandıracağımız ekiplerle sürekli vatandaşımızın hizmetinde olacaklar takip edeceğiz her konuda ihtiyaçlarını karşılayacağız. Arzumuz şu vatandaşımızı kış olmadan havalar soğumadan yeni yerleşim yerine taşımak. Çünkü aşağıda artık yeniden yakıt ısınmak sorunu yaşamasınlar burada sıcak evlerinde temiz ortamda hayatlarına devam etsinler istiyoruz."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan da çalışmaları bir takvime bağladıklarını ifade ederek, çalışmaları an an takip ettiklerini ve gerekli her türlü desteği sağladıklarını söyledi.

İncelemelerini hem bakanlığın bir yetkilisi olarak, hem yüksek mühendis hem de bir anne olarak yaptığını kaydeden Aslan, "Üçüncü ve birinci bölgeye taşınılabilir durumda. Hiçbir sıkıntımız yok. Gerekli tüm tedbirleri aldık almaya da devam ediyoruz. Ağaçlandırma çalışmalarıyla toz olma oranını da en düşük seviyeye indireceğiz. Artık burası bir şantiye alanı değil, yaşanabilir bir mahalle." diye konuştu.

Aslan, vatandaşların evlerini teslim aldıklarında ev içerisinde belirledikleri eksikleri TOKİ başkanlığının ekiplerine bildirmesi halinde sorunların hemen çözüleceğini kaydetti.

Toplantıya AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Ertunç Balta, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Yusufeli İlçe Kaymakamı Hüseyin Kaptan,Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Dereci, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Katip Çiçek ve diğer ilgililer katıldı.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID