GÜNCEL
latest

YOLUN ALTINDA KALAN GARAJDA Kİ ARAÇ YILLAR SONRA GÖRÜNTÜLENDİ

- Eşinin hatırası otomobili 36 yıldır yolun 3 metre altında garajda duruyor

-10 yaşında  garaja kapatılan otomobil 36 yıldır yolun 3 metre altında ki garajda duruyor

Artvin’de eşinin hatırası otomobili 36 yıldır garajda saklı tutan kadın, yol çalışmasında bile otomobilin garajdan çıkmasına izin vermeyince otomobil yol seviyesinin 3 metre altında yıllarca kapalı durdu.

Artvin’de 4 yıl önce hayatını kaybeden Fediye Köksal, eşinin hatırası otomobili, 36 yıldır evinin yan tarafında bulunan garajda kilitli tuttu. Fediye Köksal, 1 986 yılında hayatını kaybeden eşi Zülküf Köksal’ın gözü gibi baktığı 1976 model otomobili eşinin ölümün ardından garajdan çıkmasına hiçbir şekilde izin vermedi. Yol seviyesinde bulunan garaj, zamanla yol çalışması nedeniyle yol yükselince  otomobil yolun 2 metre altında kaldı. Buna rağmen otomobilin çıkmasına izin vermeyen Köksal, eşinin son hatırası olan otomobile 36 yıldır bu şekilde korudu.

Fediye Köksal’ın hayatını kaybetmesiyle, yakınları otomobili dedelerinin hatırası olarak korumayı planlıyor. Görenlerin şaşkınlıkla otomobilin yolun altına nasıl indiğini merak ederken, otomobilin hikayesi duygulandırıyor. 

Merkeze bağlı Dere Mahallesi Ömer Çavuş Sokakta bulunan otomobil 1976 model ve 65 bin kilometrede. Zülküf Köksal’ın sıfır kilometrede aldığı otomobili sadece 10 yıl kullanma imkanı bulmuş.

Yeğenin düğünde geçirdiği kalp krizi nedeniyle 1986 yılında hayatını kaybedince o günden itibaren otomobil garajda hiç çıkmadı. Mahallede yapılan yol çalışması nedeniyle yol seviyesi zamanla yükselince garaj yolun 3 metre altında kaldı. 

Zülküf Köksal’ın yeğeni Yaşar Akın ve eşi Kemal Akın yıllar sonra garajın kapılarını açınca eski günler yeniden yad edildi. Yeğen Yaşar Akın şu ifadelere yer verdi, “amcam arabasına çok düşkündü. İyi bir şofördü. Buradan geçerken hep duygulanıyorum. Güzel bir düğünde hayatını kaybetti. Arabaya dokununca o günler hafızamda tekrar canlandı. Küçükken amcam bizi arabasıyla gezdirirdi. Bu garaj bu otomobil amcamın hatırası olarak burada kalacak” dedi. 

 Kemal Akın ise, “Zülküf amcamız çocuğu yoktu. Araba yeğenlerine kaldı. Fakat yeğenleri de mirasını alalım, bölelim diye hiç uğraşmadı. Otomobil yıllarca burada bu şekilde kaldı” diye konuştu. 

Torunu Ali Haydar Köksal, “ ben dedemi hiç göremedim. Bu arabayı burada görünce sordum nasıl gelmiş bu araba buraya diye zamanında araba buraya park edilmiş babaannem hiç kimsenin kullanmasına izin vermemiş. Hiç kimse dokunmayacak demiş araba orda kalmış. Yol yapılacak demişler arabayı kaldırın demişler babaennem izin vermemiş, kalsın  burada demiş” ifadelerine yer verdi. 
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID