GÜNCEL
latest

ARTVİN İLK TÜRKİYE 10'UNCU BOTANİK BAHÇESİNE KAVUŞTU

 


Fotoğraf - Haber : Fatih Tüysüz / artvinedair.com

Türkiye’nin 10'ncu Botanik bahçesi “Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi” Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde Artvin’de törenle açıldı.

Törenle açılan Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Türkiye´de Uluslar Arası Botanik Bahçeleri Koruma Teşkilatı´na üyesi olan, botanik bahçeler standartlarında sahip 10'ncu botanik bahçesi unvanına sahip.
Merkeze bağlı Salkımlı köyünde 160 dönümlük alana inşa edilen botanik bahçesinde yöresel evler sokağı, etnografik bahçe, sera, tematik bahçe, kafe, gen bahçesi, gül bahçesi, konaklama birimleri, merdiven şelale gibi üniteler yer alıyor. 
2 bin 700 bitki çeşidiyle Türkiye´nin en zengin ili olan, aynı zamanda 200 üstünde endemik türlerin barındığı Artvin’de, bu bitki çeşitliliğin botanik bahçesinde korunması planlanıyor.


Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, endemik bitkilerin görsel olarak sergilendiği, korunduğu ve halka sertifikalı tohum, fidan satışının yapılabileceği bir merkez konumunda olacağını ifade etti. 

Eminağaoğlu; "
Artvin biliyorsunuz Türkiye’nin en zengin bitki çeşitliğine sahip ili. 2 bin 727 bitki türüne sahip. Bu bitkilerin bir çoğunun sergilendiği çünkü Artvin’in doğal ortamları oldukça ekstrem şartlara sahip insanların gidip bitkileri yerinde görme şansı çok zor, belki de imkansız. O bitkilerin sergilendiği alan konumunda olacak burası. Burada aynı zamanda Türkiye’de bulunmayan 3 farklı iklim 5 farklı sulama ve gübreleme sistemi otomasyonuna sahip bir seramız var. Bu serada botanik bahçesinin iklim koşullarına uyan uymayan bütün bitkilerin yetiştirilme imkanını bulacağımız bir sera. Dolayısıyla hem nadir endemik bitkilerin görsel olarak sergilendiği, korunduğu hem de halka sertifikalı tohum ve fidan satışının yapılabileceği merkez konumunda olacak burası.” dedi. 


Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin açılış töreninde yaptığı konuşmada; “ Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur. Botanik bahçemiz tıbbı aromatik bitkiler başta olmak üzere ekonomik ve endüstriyel değeri olan bitkileri almak onlar üzerinde araştırmalar yapmak amacıyla kurulmuş olmasının yanı sıra uluslararası projelerinde yürütüleceği doğal ve bitki koruma konularının anlatılacağı bir merkez haline gelecektir.” ifadelerine yer verdi. 


Programda söz alan Ali Nihat Gökyiğit Vakfı Başkan Yardımcısı Turgut Gökyiğit ise ülkemizde Üniversitemiz ANG Botanik Bahçesi ile birlikte 10 botanik bahçesinin faaliyette olduğunu belirterek bunların üçüne Ali Nihat Gökyiğit Vakfının destekleyici olduğunu bildirdi.

Tören açılışına Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, Eski Tarım ve Orman Bakanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla,  Ali Nihat Gökyiğit Vakıf Başkan Yardımcısı Turgut Gökyiğit, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin,Artvin Belediye Başkanı V. Saniye Meriç, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Mustafa Kılınç, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç ve İyi Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, il müdürleri, STK temsilcileri  ve protokolden davetliler ile AÇÜ personeli ve vatandaşlar katıldı.« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID