GÜNCEL
latest

ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİNİN YOLU KADERİNE Mİ TERK EDİLDİ

 


ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİNİN YOLU KADERİNE Mİ TERK EDİLDİ

Artvin Merkez’e bağlı en kalabalık köylerden biri ve Çoruh Üniversitesi nin yerleşkesi bulunan  Seyitler Köyü’nün ana yolu yıllardır kaderine terk edilmiş durumda. 

Artvin Çoruh Üniversitesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Artvin Fen Lisesi gibi önemli devlet kurumlarının ve birçok kredi yurt kurumunun ve özel öğrenci yurtlarının bulunduğu Seyitler Köyü yolu yaşanan çökmeler ve heyelanlar yüzünden  köy sakinleri son günlerde bir hayli dertli durumda.

 Kanlı Viraj olarak adlandırılan mevkiide yolda yaşanan çökme son günlerde Seyitler Köyü halkının en büyük korkulu rüyası konumunda. 

Köylü tarafından adlandırıldığı adıyla kanlı viraj olan bölgede yolda yaklaşık bir kaç ay önce meydana gelen çökmeye rağmen yolda halen bir çalışmanın yapılmamış olması Seyitler Köyü sakinlerini korkuturken, köy sakinlerinden Yaşar Yılmaz, “Bu yolun yapılması için birilerinin ölmesinin beklenmemesi gerekiyor” diyerek yolun biran önce yapılması gerektiğini söyledi.


Artvin Merkez’e bağlı en kalabalık köylerden biri olan Seyitler Köyü’ne giden, aynı zamanda Varlık, Varaçkan, Vezirköy gibi nüfus oranı yüksek olan köylerinden ulaşımını sağlayan yolda yaklaşık bir ay önce meydana gelen çökmeye halen önlem alınmamış olması bölge sakinlerini korkutuyor. Seyitler Köyü’nü Artvin Merkez’e bağlayan karayolunun Kanlı Viraj olarak adlandırılan noktasında yaklaşık bir ay önce meydana gelen heyelandan sonra yolda oluşan çökme Karayolları tarafından halen giderilmedi. Artvin’in en işlek yollarından biri olan bu yolda yolun neredeyse tamamını kapsayacak şekilde yaşanan çökmeye karşı sadece uyarıcı işaretlerle önlem alınmış olması bölge sakinlerinin tepkisine neden olurken, aynı noktada sürekli olarak çökmelerin meydana gelmesine karşın kalıcı bir çözüm bulunmamış olması eleştiriliyor. 


Bölge sakinleri olayı görüntüleyen basın mensuplarına açıklama yaparken, Kanlı Virajın gerçekten kanlı viraj olmadan yetkililerin bu yola çözüm bulmalarını isterken, çökmenin meydana gelmesinin sebebinin ise yer altı su kaynaklarının bu bölgeden geçmesi ve yolda defalarca yapılan çalışmanın eksik ve hatalı yapılmasından kaynaklandığını ifade ettiler. Köy sakinlerinden Yaşar Yılmaz’da Artvin’in en işlek yolunun bu yol olmasına karşın yolun genelinde bir çok imalat hataları bulunduğuna dikkat çekerek, bu yolda sürekli heyelanların oluşmasının yegane sebeplerinin köyün altından gelen yeraltı sularının drenajlarının yeterli düzeyde yapılmamış olmasından kaynaklandığını ifade etti. 

Seyitler Köyü Kanlı Viraj’da kanlı bir kaza yaşanmadan yetkililerin önlem alması gerektiğine dayalı bölge halkının haklı seslerini duyururken, yolda yaşanan tehlikenin boyutları  gözler önüne serildi.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID