GÜNCEL
latest

ARTVİN’DE TURNİKELİ ASMA KÖPRÜ

 


Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Şehir Yerleşkesi ile Çoruh Park Sosyal Tesislerini birbirine bağlayan asma köprünün girişine konulan turnikeyle kampüse üniversite personeli ve öğrenci olmayanların giriş çıkışları önleniyor.

Çoruh Nehri kıyısında 2017'de hizmete sunulan Çoruh Park Sosyal Tesisleri'ni inşa eden DSİ, nehir üzerine yaya geçişin sağlanabileceği asma köprü de kurdu.

Ulaşım süresini kısalttığı için rağbet gören asma köprünün AÇÜ yerleşkesine çıkması nedeniyle Rektörlük, personel ve öğrenci olmayanların kampüse girişini önlemek ve güvenliği sağlamak için yaklaşık 3 yıl önce köprünün girişine, sadece öğrenci kimlik kartlarıyla giriş çıkış yapılabilen turnike koydu.


Sosyal tesislere gitmek isteyen öğrenciler, kimlik kartlarını turnikelerdeki elektronik sisteme okutarak köprüyü kullanabiliyor.

Turnike köprünün üniversite bölümüne konulduğu için isteyen sivil halk asma köprüyü gezebiliyor fakat üniversiteye geçemiyor. Uygulamayla üniversiteye giriş çıkışlar kontrol altına alınmış oldu. Otantik görünüme sahip şehrin ve Çoruh nehrinin önemli simgelerinden biri olan amsa köprü, bu sayede Türkiye’nin ilk turnikeli asma köprüsü unvanını aldı.« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID