GÜNCEL
latest

ARTVİN’DE ÇAM SAKIZI TOPLAYARAK KANSER HASTASI EŞİ VE 3 ÇOCUĞUNA BAKIYOR

 Artvin´de köknar ağacından tek tek toplanan çam sakızının kilosu bin liradan satılıyor.

Kanser hastası eşinin tedavisi için sakız toplayıp satıyor: Kilosu bin lira olan çam sakızının fiyatı altınla yarışıyor

Artvin´de köknar ağacından tek tek toplanan çam sakızının kilosu bin liradan satılıyor. Geçimini sakız toplayarak elde eden Kenan Kızılkaya, kanser hastası eşinin tedavi işin metrelerce yükseklikte bulunan ağaçlara çıkarak çam sakızı topluyor.

Artvin ormanlarında bulunan köknar ağaçlarının kabukları arasından çıkan çam sakızının kilosu altınla yarışıyor. Aktarlar ve şarküterilerde satılan, faydaları saymakla bitmeyen çamsakızını toplaması da ustalık istiyor. Genelde köylüler ve çobanlar tarafından 10 katlı bina yüksekliğinde bulunan ağaçlara çıkılarak bir çakı yardımıyla tek tek toplan çam sakızı, şarküteri ve aktarların en pahalı ürünleri arasında yer alıyor. Yoğun bir kokuya sahip olan çam sakızı insanlar tarafından şifa deposu olarak adlandırılıyor. Mide ağrısı, iltihap yaraları, öksürük gibi birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen çam sakızı, köylünün en büyük gelir kaynakları arasında yer alıyor.

Artvin´in Ardanuç ilçesi Boyalı köyünde ikamet eden Kenan ve Caner Kızılkaya kardeşler, geçimleri sakız toplayarak elde diyor. Tek gelirleri sakız toplamak olan Kenan Kızılkaya, aynı zamanda kanser hastası eşinin tedavisi için metrelerce yükseklikte bulunan ağaçlara çıkarak sakız topluyor. Sakız toplayarak kendi imkânlarıyla emekli olan Kızılkaya, topladığı sakızları satarak Erzurum Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kanser tedavisi gören karısının hastane masrafları için kullanıyor. Geçimizi ormanlarda bulunan ağaçlardan sakız toplayarak sağlayan Kenan Kızılkaya, Sakız mevsiminde yeni çıkan sakızlarla yılda ortalama 30 kilo 40 kilo sakız toplayabiliyor.


« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID