GÜNCEL
latest

ANADOLU PARSININ AİLESİ ARAŞTIRILIYOR

 

-Anadolu parsı Artvin’de yaban keçisiyle besleniyor

 Nesli tükendi sanılan Anadolu parsı Türkiye’de görüntülenen 4 ilden biri olan Artvin’de yaban keçisiyle besleniyor.  200’den fazla foto kapanla takip edilen Anadolu parsının ailesi olup olmadığı konusunda çalışmalar sürüyor.

Türkiye’de nesli tehlike altındaki Anadolu parsı namı diğer Anadolu leoparının Türkiye’de görüldüğü 4 ilden biri Artvin olduğu belirlendi.  Ülkemizdeki yaban hayatının tepe yırtıcısı olmasına rağmen 48 yıldır varlığı hakkında şüphe duyulan yetişkin erkek leopar, Doğa Koruma Milli Parklar  ekipleri tarafından uzun çalışmalar sonucu fotokapan teknolojisiyle görüntülendi.

Doğa Koruma Milli Parklar Artvin Şube Müdürü ekipleri tarafından il genelinde 200’ün üzerinde konulan fotokapanlarla görüntülenen Anadolu Parsı bölgede büyük sevinç yaşattı.

Kentte biyoçeşitlilik ve hayvan popülasyonu konusunda önemli çalışmalar sürdüren Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Temel Göktürk, Anadolu parsının özellikle yaban keçisinden beslendiği için bölgeyi tercih ettiğin ifade etti. Bunun için Artvin’de bulunan yaylalar, ormanlar, dağlar leoparın barınacağı en ideal alanlara sahil il olduğunu söyledi.   “Artvin, ülkemizin  ve Avrupa’da biyoçeşitlilik konusunda ilk sıralarda yer alıyor” 

Artvin ilinin son yıllarda biyoçeşitlilik konusunda ön planda çıkan illerin başında geldiğini ifade eden  Prof. Dr. Temel Göktürk,  “2000 yılların başından beri Artvin’de Anadolu parsının yaşadığı bir efsaneye dönüşmüştü. Fakat hiç bir şekilde bunun ispatlanması mümkün olmamıştı” dedi.

Göktürk konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “o yıllarda  bulunan bir Anadolu parsının postuyla yola çıkan, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü alanda yoğun bir şekilde çalışma başlattı.  

Son 3 yıl alana yerleştirilen fotokapanlar sayesinde bu bölgede parsın yayılışı ve yaşadığı tespit edilmiş oldu.  Bu çok sevindirici olay. Çünkü yok olma olarak nitelendirdiğimiz hayvanın burada yaşamadığı olarak ifadelerini çürütülmüş oldu. Fotokapan görüntüleriyle parsın  Artvin’de yayılım gösterdiği tespit edildi. Buda biyoçeşitliliği olarak literatüre girdi.

Artvin ili baz alındığı zaman Türkiye’nin en zengin biyoçeşitliliğine sahip olan illerin başında  geliyor. Hatta Artvin, Avrupa’nın bir çok ülkesinden daha fazla eko sisteme bitki çeşitliğine, hayan çeşitliğine sahip bir ilimiz.

Keçi ve domuzun fazla olduğu Artvin’de parsın yayılışı mümkün

Bölgemizde özellikle hayvanların yaşaya bilmesi için mümkün kılınan, özellikle barınma ortamlarının çok fazla olması. Yaylalarımızın, dağlarımızın, orman içi göllerimiz, ormanlarımız, çayırlarımız meralarımız Artvin’de fazla.

Bunun yanı sıra yapılan çalışmalarda  Artvin’de, 2 bin 727 bitki çeşitliliğinin yaşadığı tespit edilmiş. Bunlarla beslenen hayvanlar hem zenginliği getiriyor. Hem de bu hayvanlarla beslenen yırtıcılarda bu alanda yaşayabilmelerini sağlıyor.

Özelikle parsın yaşam alanları Artvin’de mevcut. Özellikle yaban keçisi ve yaban domuzu Artvin’de çok fazla olduğundan dolayı parsında Artvin’de yayılışı oldukça mümkün.

“Çalışmalar burada sonlandırılmıyor” 

Doğa Koruma Milli Parkların  özverili çalışmalar sonrası ilk etapta  Anadolu parsının Artvin’de varlığı ortaya konuşmuş. Ama çalışma burada sonlandırılmamış.

Paydaş olarak birlikte yürüttüğümüz çalışmalardan bir sonra ki adımı şu olarak göre biliyoruz. Burada bunun popülasyon yoğunluğu yani kaç adet burada mevcut. Bunların erkek dişi olanları yavruları var mı yok mu. En önemlisi yayılış alanları.  Artvin’in bir bölgesinde mi var yoksa diğer bölgeleri geziyor mu. Hatta şuanda bile fotokapanlar alanda mevcut  yine çekim yapmaya devam ediyorlar.

Artvin Doğa Koruma Mili Parklar  son 2 yıldan beri en az 200 den fazla foto kapanları Artvin’in bütün ilçelerine yerleştirerek sadece Anadolu parsın için değil bu ilimizde hangi hayvanlar yaşıyor nereleri kullanıyorlar nasıl bir yaşam sürdürüyorlar  bunun için çalışmalarına zaten devam ediyor. Bizde Artvin Çoruh Üniversitesi olarak bu çalışmaları destekliyoruz birlikte yürütmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID