GÜNCEL
latest

HOPA'DAN İSKENDERUN'A DENİZLERİ YELKENLİ TEKNEYLE AŞACAKLAR


 Açık deniz yelken sporcuları Tolga ve Atilla Gökova kardeşlerin, yelkenli tekneyle mola vermeden Türkiye'nin dört denizini geçeceği yolculuk, Artvin'in Hopa ilçesinden başladı.

Hopa Limanı'nda bekleyen yelkenli teknelerinde gerekli hazırlıklarını tamamlayan Tolga ve Atilla Gökova, Türkiye Yelken Federasyonunun temsilcinin gözetiminde tekne motorunun mühürlenmesinin ardından "Yelkenliyle Türkiye Turu Rekoru" için denize açıldı.

Gökova kardeşler, Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'i geçtikten sonra İskenderun Limanı'nda sona erecek bin 500 millik yolculuklarını hiç durmadan, yelken gücüyle en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyor.


Atilla Gökova, denize açılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, bu girişimlerinin Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Türk yelkenciliğini geliştirmek ve açık deniz yelkenciliğine teşvik amacıyla desteklendiğini ve koordine edildiğini söyledi.

Babası Cumhur Gökova'nın da yelken sporcusu olduğunu anımsatan Gökova, "Biz babamızdan aldığımız bu bayrağı daha ileriye taşımak istiyoruz. Daha önce kimse çift olarak bu denizleri en kısa sürede yelkenliyle geçme denemesinde bulunmamış. Bizimkisi ilk olacak. Bugün buradan start veriyoruz. Bu proje Türkiye'deki açık deniz yarışlarının gelişmesi için büyük bir önem taşıyor." ifadelerini kullandı.
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID