GÜNCEL
latest

Artvin´de "15´inci Melo Boğa Güreşleri Festivali" yapıldı

 

Artvin´de iki asırlık geçmişe sahip boğa güreşleri geleneğini yaşatmak için bu yıl 15.´ncisi düzenlenen Melo Boğa Güreşleri Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

İl merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Sarıbudak köyünde, Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğince düzenlenen ve iki gün süren festivale Artvin ve ilçelerinden 91 boğa katıldı.

Köydeki Özden Bayraktar Arenasında gerçekleştirilen güreşler "baş", "başaltı", "büyük orta", "orta boy", "küçük orta", "deste", "ayak", "mini boy" olmak üzere 8 kategorilerinde gerçekleştirildi.

Havanın soğuk olmasına rağmen binlerce kişinin izlediği güreşlerde toplamda 130 bin lira para ödülü dağıtılırken baş kategoride birinci olan boğa sahibi ise 30 bin lira kazandı.

Güreşlerin en prestijli kategorisi olan baş kategorisinde Kenan Köse´ye ait "Sabri" isimli boğa şampiyon olurken, başaltı kategorisinde Barış Koçak´a ait "Paşa", büyük orta kategorisinde Kenan Sucu’ya ait "Çakıcı", orta boy kategorisinde Yalçın Özere ait "Çatlı Efe", küçük orta kategorisinde Özcan Bayraktar´a ait "Bozo", ayak kategorisinde Emre Aksakal´a ait "Aslan" deste kategorisinde Mehmet Kuru´ya ait "İntika", mini boy kategorisinde de Rüstem Beyaz´a ait "Efe" isimli boğa şampiyon oldu.

Güreşlerin tamamlanmasının ardından düzenlenen ödül töreninde dereceye giren boğa sahiplerine kupa ve ödülleri verildi.AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta: “Boğa güreşlerinin ayrı bir anlamı var. Türkiye’de ve dünyada boğa güreşine karşı böyle ilgisi olan bir toplum yoktur. Artvin bu kültürü yaşatır. Köylerde yaşam zayıflasa da şehirlerdeki insanlar boğa besliyorlar. Böyle bir kültüre dönüştü. Eskiden insanların boğası vardı festivale getirip güreştiriyordu. Şimdi köyde yaşamıyor ama boğa besliyor boğa yetiştiriyor, festivalde güreştiriyor. Eskiden köy kültürüydü şimdi şehir kültürüne dönüştü. Buda değişen sosyoloji ve şartlarla ile yeni modelde Artvin kültüründe varlığını sürdüreceğini gösteriyor. 

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin: Artvin’de boğa güreşi hem bir gelenek hem de barışın simgesi. Kültürümüzde bunlar var. Esas bunu şeyi bildiğiniz gibi kafkasörde oluyor. Melo bunu çok güzel yapıyor. Muhtarlık ve dernek olarak çokta güzel yaptılar. Arenalarını çok güzel yaptılar. Melo’yu da kutluyorum. Buradakiler yarışıyor. Birinci olanlar Kafkasöre hazırlanıyor. 30 Haziran 1,2,3 Temmuzda da herkesi Kafkasör’de bu işin finali olan, en değerlisi olan, en fazla ödülün verildiği kafkasöre bekliyorum. 

(Vatandaş) Ertuğrul Çelik: Boğacılığa beş sene önce başladım. Zor bir iş bakımı yapımı sporu her şeyi zor. Ama çok zevk alıyoruz. Arenalara geliyoruz. Bugünde boğam vardı. Kaçtı hiç güreşmesi.

Çamlıhemşin’den gelen Rabia Özcan: Ben Çamlıhemşin’den geliyorum. Önceden çok öküz beslemişim. Getirmişim burada birinci olmuşlar. Benim oğlanlar halen o yoldadır. Biz yaşlandık ama izlememiş yapamayız. Gelmemiş de edemem. Ben Artvinlileri bu tarafları da severim. Sağolsunlar var olsunlar. Hayvan sevdası çok bizde. 

Boğa sahibi Kenan Sucu: Çok mutluyum şuanda. Burada festivalde emeği geçen dernek başkanızım Kenan Çakal’a bu organizasyonu festivali yaşattığı için teşekkür ediyorum. Boğam da birinci oldu. Çok mutluyum. Çok heyecanlıyım şuanda. 

Boğa sahibi Yavuz Koç: 15 yıldır bu arenada güreşler oluyor. İlk defa bir boğamız büyük boyda birinci oldu çok mutluyuz. Ambiyansı görüyorsunuz insanlar her şey çok güzel, güreşler çok güzel. Her zaman böyle olmasını istiyoruz.


« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID