GÜNCEL
latest

YAZ LASTİĞİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR

 


Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için gereken kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibariyle sona erdi.

Havaların mevsim normallerine çıkmasıyla birlikte kış lastiklerinin yakıt tüketimi, güvenlik ve konfor açısından olumsuz sonuçlar sergilediğinden dolayı yaz lastikleri ile değiştiriliyor.

Bilinçli sürücüler lastik değişimi için lastik tamircilerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Artvin Dunlop Lastik Bayi işletmecisi Emre Aksoy, yaz lastiği uygulamasıyla oluşan yoğunluktan memnun olduklarını belirterek sürücülerin güvenli sürüşü için lastiklerini doğru tercih etmelerini hatırlatmasında bulundu. 

Artvin’de faaliyet gösteren lastik tamirci esnafı haftasonu mesaisi yaptı. Ticari araçlar başta olmak üzere özel araç sürücüleri de yaz lastiklerini taktırmak için sırasını bekledi. Oluşan yoğunluktan memnun olan lastikçi esnafı can ve mal güvenliği için lastik kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi.

1 Aralık-1 Nisan döneminde zorunlu kış lastiği uygulaması, soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybını azaltıp, ani hızlanma ve frenlemelerde kayma, savrulma ve hakimiyet kaybını önlemek için hayati önem taşıyor.

Uzmanlar güvenli sürüş için kışın kışlık, yazın yazlık lastik tercih edilmesini öneriyor.


Nisan ayı itibarıyla havalar ısınmaya başladığı için yaz lastiği kullanımına geçmek gerekiyor. Yaz döneminde, kış lastiği kullanımı da aynı risklere yol açabiliyor. Trafik kazalarına neden olan en önemli unsurlardan biri lastik kullanımı. Mevsimine uygun olmayan lastikler kazalara davetiye çıkarır. Yazın kış lastiği hızlı aşınır ve çabuk yıpranır, aynı zamanda lastiğin ömrünü de kısalır. Güvenli, konforlu ve tasarruflu bir sürüş için araç sahipleri kışın kışlık, yazın yazlık lastik tercih etmelidir.

Lastik alırken mutlaka üretim tarihine bakılması, raflarda uzun süre bekletilen, ömrü dolmuş lastiklerin özelliğini kaybettiğini ve balans tutmadığını ifade ediliyor.
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID