GÜNCEL
latest

ARTVİN-RİZE HAVALİMANI BAYRAM SONRASI AÇILIYOR

 

ARTVİN-RİZE HAVALİMANI BAYRAM SONRASI AÇILIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 3 Nisan 2017'de temeli atılan, Türkiye'nin deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci havalimanı

Artvin - Rize Havalimanı, 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması beklenen törenle hizmete açılması bekleniyor.


Artvin'e 125, Rize'ye 34, Hopa'ya 54, kilometre uzaklıkta, Rize'nin Pazar ilçesi Yeşilköy köyünde yapılan havalimanı yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek.
Türkiye'nin deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci havalimanı olan  100 milyon ton dolgu alanı Aralık 2021'de bitirildi. Havalimanı, 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde pist, 265 metreye 24 metre 3 taksi yolu ile 300 metreye 120 metre, 120 metreye 120 metre 2 aprondan oluşuyor.
Toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alanı bulunuyor
Artvin -Rize Havalimanı'nın, yöresel mimariyi yansıtan en önemli görselleri olan çay yaprağı şeklindeki giriş takı ile çay bardağı şeklindeki kulenin yapımı tamamlandı. Havalimanında, 31 bin 847 metrekaresi terminal ve VIP terminal binası olmak üzere mescit, teknik blok, kule, kurtarma ve yangın istasyonu, güç ve ısı merkezi, çok maksatlı garaj ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alan bulunuyor.14 Nisan'da Test Uçuşu Yapıldı
İnşaatı tamamlanan binalarda, teknik ve iç donanım çalışmaları devam ediyor.Rize-Artvin Havalimanı'nda, uluslararası izinlerin alınması ve cihazların kurulumunun ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait uçak, 14 Nisan'da ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.
Peyzaj ve ağaçlandırma çalışmalarında son aşamaya gelinen havalimanının, 14 Mayıs'ta düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılması bekleniyor.

İlk uçak A330-300 Geniş Gövdeli Airbus


THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin Rize-Artvin Havalimanı'na seferlerin 14 Mayıs itibarıyla başlayacağını duyurmasıyla biletler satışa çıkarıldı.THY Rize'ye ilk uçuşu, A330-300 tipi geniş gövdeli Airbus tipi uçakla yapmayı planlıyor.« PREV
NEXT »

1 yorum

  1. Artvin Rize değil Rize hava alanı. Artvin sadece isimden ibaret Artvinliye sağlayacağı ufak bir ulaşım faydası yoktur, çünkü Artvine çok uzaktır. Rizenin iki hava alanı oldu Trabzon ve Rize hava alanları. Artvin e biraz daha yakın olsaydı mesela Fındıklı veya Arhavi de olsaydı daha adil olmaz mıydı.

    YanıtlaSil

Facebook Comments APPID