GÜNCEL
latest

YUSUFELİ BARAJI VE HES İNŞAATINDA ÇALIŞMALAR VE SON DURUM

 

Artvin'de yapımı tamamlandığında çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES'te 247 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nde gövde betonu dökülmesi çalışmalarının aralıksız devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, 275 metreyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nda 247 metre gövde yüksekliğine ulaşıldığı belirtilerek, baraj gövdesine dökülen beton miktarının ise 3 milyon 747 bin 203 metreküp olduğu aktarıldı.

Türk mühendis ve işçisinin alın teriyle Artvin'in 70 kilometre güney batısında, Yusufeli ilçesine 8 kilometre mesafede Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen barajın, 558 megavatlık kurulu gücüyle yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üreteceği kaydedildi.

  

Çalışmalar hakkında bilgi veren Devlet Su İşleri Yusufeli Barajı Proje Müdürü Sezai Yıldız ; “Yusufeli Barajı 2012 yılında sözleşmesi imzalanarak inşaat çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 9 yıldır derivasyon imalatı kazı çalışmalarının akabinde baraj gövde imalatı ve ünite bazlı diğer baraj imalatlarına devam etmekteyiz.

Toplam beton hacmimiz 4 milyon 100 bin metreküp şuanda 3 milyon 700 bin metreküp gövde beton imalatını tamamlamış durumdayız.24 saat vardiya esasına göre aralıksız çalışmalarımız devam etmektedir.

Yusufeli barajının gövde imalatının yanında farklı ünitelerde de çalışmalarımız devam ediyor. Tüneller, dolu savak imalatlarımız, şalt binası imalatlarımız, enerji kırıcı havuzu imalatlarımız ve bu kadar hummalı çalışmanın faydaya dönüşeceği santral binası imalatlarımız da şu anda 24 saat vardiya esasına göre çalışmalarımız devam etmekte.

Santral binasında şuanda biz %98 betonarme imalatlarımızı bitirmiş durumdayız aynı zamanda betonarme imalatlarının paralelinde elektro mekanik imalatlarımızda montaj çalışmalarına devam ediliyor bu elektro mekanik imalatlar türbin ve jeneratör imalatları olmak üzere fiziki olarak %50’i geçmiş durumdayız. Onlarda tamamlandığında kurulu gücü 558 megavat bir tesisimiz oluşacaktır. Tamamlandığında Türkiye’nin en yükseği olacak Yusufeli Barajı tamamen yerli ve milli imkanlarla devam etmekte ve tamamlanması planlanmaktadır. Çalışan işçisinden mühendisine operatörüne kadar tamamı Türk işçi ve mühendislerinden oluşmaktadır. “

 

Haber : Fatih Tüysüz / artvinedair.com


« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID