GÜNCEL
latest

Hanlı Köyü Muhtarı Cemal Demiral’dan Şok İddia: İçme Suyuna kim el koydu!


Hanlı’nın Suyuna Sahip Çıkıyoruz diyerek Hanlı’ya Ait Suya El Koymaya Çalışıyorlar

Hanlı Köyü Muhtarı Cemal Demiral’dan Şok İddialar

Artvin’in Şavşat ilçesinde Hanlı Vadisi’nde yapılmak istenen Hanlı Regülatörü ve HES Projesi gündemde iken Hanlı Köyü Muhtarı Cemal Demiral’dan şok bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Hanlı Köyü Muhtarı Cemal Demiral, gazeteci Tolga Gül’e verdiği özel demeçte bu iddiayı açıklarken, “ Hanlı Vadisi’nde HES’e karşı çıkıyoruz. Hanlı’nın suyunu ve bölgenin suyunu koruyoruz diye ortalığı ayağa kaldıranlar 2019 yılında bizim içme suyu almak için Karagöl’den 3 kilometre yukarıdaki Yukarı Yayla’dan aldığımız içme suyu projesine karşı çıkmak için bizi mahkemeye verdiler. Ardanuç tarafında köyler Hanlı HES’ten etkilenecekler diye yaygara koparıyorlar ancak Karagöl’den Ardanuç tarafına su almak için devletin imkanları ile Karagöl’de kazı yaparak Hanlı Vadisi’nin suyunu aldılar. Şimdi sulara sahip çıkıyoruz, diyorlar” şeklinde şok bir iddiayı gündeme getirdi. 

Hanlı Regülatörü ve HES tartışmaları ilimizin gündeminde yer alırken, Hanlı Köyü Muhtarı Cemal Demiral tarafından şok bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Bu iddiaya göre Hanlı vadisinin suyuna sahip çıkıyoruz diyenlerin Hanlı Köyü’nün bizzat öz hakkı olan içme ve sulama suyunu getirmesine karşı çıkan köyler olduğu ileri sürüldü. 2019 yılında Hanlı Köyü Muhtarlığı tarafından başlatılan Karagöl’den 3 kilometre yukarıda bulunan Yukarı yayladan aldıkları içme suyuna 3 köyün karşı çıkarak Hanlı Köyü Muhtarlığı’nı dava ettikleri bilgisine ulaşıldı. Konuyla ilgili araştırmalar gerçekleştiren Gazeteci Tolga Gül’e özel açıklamalarda bulunan Hanlı Köyü Muhtarı Cemal Demiral, suya sahip çıkıyoruz diyenlerin Hanlı’nın öz hakkı olan içme suyunun Hanlı’ya gelmesine müsaade vermeyen köyler olduğunu açıkladı. 

Hanlı Vadisi’nin Suyuna Sahip Çıkıyoruz Diyenler Önce Bizim Suyumuza Neden Karşı Çıktıklarını Açıklasınlar!

Hanlı Köyü Muhtarı Cemal Demiral, Tolga Gül’e yaptığı açıklamada; “ Bizim bugün suyumuza sahip çıkıyoruz diyenler iki yıldır bizi mahkeme süreci ile uğraştırıyorlar. Karagöl’ün yaklaşık 3 kilometre yukarısından 2019 yılında Yukarı Yayla dediğimiz yerden köye içme suyu getirmek istedik. Köy halkından para topladık. Köyümüzün sulama suyu var ancak içme suyu yetmiyordu. O bölgeden köyümüze açık kanal ile gelen bir su var idi. Bu suyu kapalı kanal boru yöntemi ile getirmek için çalışmaya başladık. Yayla da bizim hudutlarımızdadır, Karagöl’de yine bizim hudutlarımızdadır. Sulama suyuna ihtiyaç olmadığı için açık geliyordu. Kanalla gelirdi bu sefer köydeki vatandaşların aynı sulama kanalındaki suyu kapalı boruya aldık. 2019, 9’uncu ayında başladık. Yayladan köye 14 kilometre kapalı boruyla kazıya başladık. 2019 yılında  165 Bin TL masraf yaptık. 2020 yılında yeniden köylüden para toplayarak kalan çalışmayı bitirmek için kazı çalışmasını devam ettirdik. Kanal açarak boru kuyulayarak kanal yoluyla getirdik. Kapalı sisteme döndüğü için havalandırma depolar yaptırdık. Hem içme hemde sulama suyu oldu. 4-5 kilometre boru ve kazma işi bitti. Bu yıl dinlendirmeye bırakacağız. 2021 yılında köyümüze içme suyu kazandırmış olacağız. Bugün Hanlı Vadisi’nin suyunu koruyoruz diyenlerin Karaağaç, Üzümlü, Muhoban köyleri bizim çalışmamızı durdurmak için bize karşı 2019 yılında dava açtılar. Artvin’den tapu kadastrodan keşfe çıkıldı. Ardahan’da jeoloji bilirkişi geldi. Şavşat’tan hakim geldi. İhtiyadi tedbir kararı istemişlerdi, talep reddedildi. İşimize devam ettik. Tekrar üst mahkemeye yani Bölge idare mahkemesine verdiler. Bölge Mahkemede bunları reddetti” dedi.

Hanlı Vadisi’nin Suyuna Sahip Çıkıyoruz Diyenler Karagöl’den Ardanuç’un Köylerine Bizim Suyumuzu Götürdüler

Cemal Demiral’ın iddiaları bununla da kalmadı. Hanlı Muhtarı Cemal Demiral, Hanlı vadisinin son dönemlerde suyunun azalmasının asıl sebebinin Ardanuç tarafındaki köylere Karagöl'den’su götürülmesi olduğunu ifade etti. Muhtar Demiral; “ Hanlı Vadisine akan Karagöl’den gelen su kaynakları var idi. Bugün bizi mahkemeye veren köyler, geçtiğimiz yıl Karagöl’e devletin makinesini çıkararak kanal kazdırdılar. Hatta makine orada mahsur kaldı, sonra bir başka makine ile makine kurtarılabildi. Hanlı deresi HES yapılma işi olunca bu köyler Karagöl de bizim meramızda ve bizim hudutlarımızda. Bunların sulama suyu vardı. Senenin 3 ayında o miktarda su götürebiliyorlar. Hepsini değil akarın bir bölümünü ancak alabilirlerdi ve o da senede 3 ay. Bu su Hanlı Deresi’ne akıyor. Mahsul zamanı bu gölden alınan su 3 köye gidebilir denildi. Devamlı Hanlı Deresi’ne akacak diye mahkeme kararı var. Hanlı’da HES yapılınca Savaş Köyü, Karagöl’deki sulama suları harkları ile devletin makinesini götürdüler ve makine orada kaldı. Bunlar suyun yönünü değiştirerek bizim vadi yerine hem Ardanuç tarafına hem de bizim Hanlı deresinden çok uzakta olan bu 3 köye suyun gitmesini sağladılar. Bizim vadinin susuz kalmasını sağladılar. Bugün 28 köy etkileniyor diyorlar ama asıl su sıkıntısının yaşanmasının nedeni bunların Karagöl’de yaptıkları çalışmadılar. Bakın Hanlı Vadisi’nin devamında bir Susuz köyü var. Susuz köyünde de bir HES yapılmıştı. Vadideki su eksilince Susuz Köyü’nün HES’i yapan firma ile bu köyler mahkemelik oldular. Hanlı Vadisine bugün su akmıyor. Bu köylerin ve Ardanuç’taki köylerin bizim vadiden su almalarından kaynaklı. Bugün diyorlar ki gelin siz de bu HES’e karşı çıkın. Ben de diyorum ki; bizim önce suyumuzu verin. Vadinin suyunu başka köylerin hele de Ardanuç’un köylerinin almasının önüne geçin daha sonra HES’e karşı olup olmamayı konuşalım. Bölge susuz kalmış ise zaten sizin yüzünüzden kaldı. Şimdi ben sizinle birlikte neden HES’e karşı çıkayım. Nasıl sizin sözlerinize inanalım. Vadinin suyunu asıl kesen sizsiniz. 28 Köy diyorlar ama etkilenen 28 köy diye bir şey yok. Hanlı’nın vadisinde bir HES yapılacak ise ve etkilenecek isek biz etkileneceğiz. Bizim adımıza konuşanlar önce bizim bir suyumuzu versinler” diyerek iddialarını dile getirdi. 

Yapılan bu açıklama da Hanlı vadisinde HES tartışması değil, Hanlı’nın kendi hakkı olan suyun o vadide olmayan köylere suyun götürülmesinin tartışması olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı. « PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID