GÜNCEL
latest

DUVAR HAFRİYATI ATALARININ MEZARLARINA DÖKÜLEN KÖYLÜ İSYAN ETTİ

 


Artvin merkeze bağlı Taşlıca köyü Molas mahallesi sakinlerinden Nuri Öztürk’ün hayatı, KÖYDES projesi kapsamında evinin üst bölümüne yapılan duvarla değişti.

Eşiyle birlikte uzun yıllardır merkez Taşlıca köyü Molas mahallesinde babadan kalma evde çiftçilik yapan Nuri Öztürk, İl Özel İdaresine, ormanlık alandan toprak kayması olduğunu ve evinin risk taşıdığını söyleyerek KÖYDES projesi kapsamında duvar yapılmasını talep etti.

Yapılan talep doğrultusunda İl Özel İdaresi yetkilileri harekete geçerek incelemede bulundu. Uzun bir aradan sonra KÖYDES projesi kapsamında duvar çalışması başlandı.

Duvar Yapıldı Hafriyat mezarların üzerinde kaldı

Taş duvar ihaleyi alan şirket tarafından tamamlandı fakat Nuri Öztürk, tamamlanan duvarın ardından gördüğü manzarayla şok oldu. Duvar yapımı sırasında çıkan hafriyat babasının ve diğer köy sakinlerinin atalarının mezarları üzerine dökülmüş, bununla kalmayıp evinin kapısı ve bahçeleri hafriyat yığınıyla dolup taşmış. Şirket çalışanlarına bunu ifade ettiğini söyleyen Nuri Öztürk, ne kadar izah etsem de bir netice alamadım dedi.

Öztürk, “ ben yıllardır babadan kalma bu evde yaşıyorum. Evimizin arkasında meydana gelen toprak kayması nedeniyle bir talebimiz oldu. Sağ olsun devlet yetkilileri bizimle ilgilendi çalışma başlattı. Yapılan duvarlar sadece yapılmak için yapılmış. Bununla kalmadı hafriyatlar atalarımızın mezarları üzerine döküldü.  Evimizin önü bahçelerimiz her hafriyatla doldu. Biz yaşlı insanlarız, eşim 70 yaşında buradan eve nasıl girip çıkacak. Zaten buraya toprak bastığı için duvar talep etmiştik. Şimdi değişen hiçbir şey yok.


Devletimiz her zaman bizim yanımızda, fakat belli ki bir yerde bir sorun var. Devlet büyüklerimizin sesimizi duymasını bu yanlıştan bir an önce dönmelerini istiyorum. Gelip kendi gözleriyle görsünler, bu duvar nasıl tamamlandı. Nasıl teslim alındı” dedi.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID