GÜNCEL
latest

ARTVİN’DE HES KODU ZORUNLULUĞU GETİRİLİDİ VE BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI

 


Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında toplanan Hıfzıssıhha Kurulu salgının kentte yayılmasını önlemek amacıyla birçok tedbir aldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın bilim kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamaya göre son 15 günde Koronavirüs vakasının %100’e yakın oradan da vaka artışının yaşandığı illerden birisi de Artvin’di. Valilik bu durumun önüne geçmek için Türkiye geneli uygulanan karalara ek olarak yerel de yeni tedbirler almayı kararlaştırdı.  

Sosyal izolasyonu sağlamak, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan ek kurallar ve önlemler arasında kurumlara girişte HES kodu uygulaması zorunluluğu getirilirken bir köyde 14 gün süreyle karantinaya alındı.  

Valiliğin tarafından yapılan yazılı açıklamada; “TYÇP kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda çalışan temizlik personelleri ile güvenlik görevlilerinin Sağlık Müdürlüğüne bağlı il genelindeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının ihtiyacına göre vardiyalı çalıştırılmak üzere Sağlık Müdürlüğü emrine görevlendirilebilmelerine,

Vatandaş sirkülasyonunun yoğun olarak görüldüğü Artvin Valiliği, Artvin İl Özel İdaresi, PTT Şubeleri, Orman Bölge Müdürlüğü ve Artvin Belediyesi’ne girişlerde HES Kodu sorgulaması yapılmasına, HES Kodu olmayan vatandaşlarımızın HES Kodu almalarına yardımcı olunmasına,

Okul idarecilerinin okullarının bulunduğu bölgelerde Covid-19 ile mücadelede sorumluluk üstlenmesine,

Öğretmenlerin; öğrencilerine ve öğrenci velilerine çeşitli vasıtalar ile ulaşarak Covid-19 ile mücadelede alınacak tedbir ile ilgili bilgilendirme faaliyeti yapmasına,

İlimiz Aşağımaden Köyünün 26.11.2020 tarihi saat 00:00’dan itibaren 14 gün boyunca karantina altına alınmasına ve İl Jandarma Komutanlığınca ivedi olarak gerekli tedbirlerin koordine edilmesine”

Alınan bu kararların Artvin il genelinde eksiksiz olarak uygulanmasına, kararlara uymayanlar hakkında İl İdaresi Kanunu’nun 66’ncı maddesi, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine karar verildi.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID