GÜNCEL
latest

ARTVİN'DE DOĞAL GAZ YIL SONUNDA ORTA MAHALLE DE YANACAK

 

Akmercan Artvin Doğal Gaz Bölge Müdürü Akif Gümüşçıbık, “Artvin'de uzun bir süredir doğal gaz çalışması devam ediyor. Akmercan Doğalgaz Şirketi tarafından doğalgaz altyapı işlemlerinin bu yılın Aralık ayının sonuna kadar Orta Mahalleye kadar bitirilmesini hedefliyor.” dedi.

Artvin Belediyesi, ÇEDAŞ, Türk Telekom ve Doğalgaz Firması Akmercan, Yurttaş Saraç Caddesinde eş güdümlü bir şekilde alt yapı çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında Yurttaş Saraç Caddesinde; ÇEDAŞ cadde de bulunan beton direkli havai hatları yer altına alıyor. Doğalgaz Firması Akmercan doğalgaz alt yapı işlemlerini tamamlayarak Şehit Dursun Acar (Halkevi) Caddesine bağlantı işlemlerini gerçekleştirecek.  Artvin Belediyesi tarafından yağmur suyu hattı revizyonu yapılacak. Alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra caddede parke çalışmalarına başlanacak.

Akmercan Artvin Doğal Gaz Bölge Müdürü Akif Gümüşçıbık yaptığı açıklamada; “Akmercan Şirketler grubu 10 adet doğalgaz dağıtım bölgesinde toplamda 12 İl ve 70 İlçede doğalgaz dağıtım hizmetinde bulunmaktadır.  Akmercan Enerji Grubu 10 adet doğalgaz dağıtım bölgesi sayı itibariyle, Türkiye’ nin 2. büyük grubu  olarak  3 Milyon kişiye hizmet sunmaktadır.

EPDK Artvin İli İhale Süreci ve İş Başlama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Artvin İli Doğalgaz Dağıtım Bölgesi ihalesini 27 Mart 2017 tarihinde yaparak, ihaleyi kazanan Akmercan Artvin Doğal Gaz Dağıtım San. ve Tic. A.Ş. ünvanlı yeni şirkete, EPDK 27.07.2017 tarih ve DAG/7202-3/423 sayılı kararıyla, Artvin şehri,16.07.2020 Tarih ve 9448-1 sayılı Kurul Kararı ile de Şavşat İlçesi Doğal Gaz Dağıtım bölgesinde 30 (otuz) yıl süreyle doğal gaz faaliyetlerinde bulunmak üzere doğal gaz dağıtım lisansı verilmesine karar verilmiştir. 16.04.2018 tarihinde ise Artvin Şehir giriş İstasyonu ve DSİ Salkımlı yerleşkesi altyapı çalışmaları başlamış ve 10.11.2018 tarihinde tamamlanarak Artvin Şehri’ne ilk gaz arzı sağlanmıştır.

İlk Lisans Bölgemizde bulunmayan Şavşat ilçesi ise 26.07.2020 tarihinde Lisansımıza dahil olmuş ve Şavşat ilçesinde de doğalgaz altyapı faaliyetlerimiz devam etmektedir.

2018 yılın da tamamlanan Artvin Şehir Giriş İstasyonu ve DSİ Salkımlı yerleşkesi doğalgaz altyapısı ile 2019 yılında Çayağzı Mahallesinde tamamlanan toplam şebeke uzunluğumuz 18.500 metre olup yaklaşık maliyeti 3 Milyon USD’dir. Artvin İlinde devam edecek olan yatırımlarımızın maliyeti ise yaklaşık 10 Milyon USD’dır.

Mevcut şebekemiz ile yaklaşık 700 konuta doğal gaz hizmeti ulaştırılmış ve ulaşılan konutlardan 350 adedi doğalgaz aboneliğini yaptırmış ve doğalgaz kullanmaktadır..

Şavşat İlçesinde ise toplamda  yaklaşık 8 Milyon USD doğalgaz altyapı yatırımı yapılacak olup mücbir bir sebep olmadığı takdirde 2020 yılı sonunda Şavşat İlçesine doğalgaz arzı sağlanacaktır.

Abonelik bedeli ne kadar

Abone Bağlantı Bedelleri lisans süresi boyunca her yıl EPDK Kurul Kararıyla belirlenmekte olup ;  2020 yılı için belirlenen  abonelik bedeli doğalgaz mevzuatlarına göre konut bazında ilk 200 m² ‘ ye kadar 1 abonelik bedeli (sayaç bedeli dahil) 657 TL+KDV alınırken, abone olacak konutun bu alanı aşması durumunda beher 100 m² için de 1 abonelik bedeli  570 TL daha ilave olarak belirlenmiştir.

Güvence bedeli ne kadar olacak…  

Güvence Bedelleri de lisans süresi boyunca her yıl EPDK Kurul Kararıyla belirlenmekte olup 2020 yılı güvence bedelleri , Merkezi sistem için 503 TL/BBS, Kombi için 564 TL/adet, Soba için 503 TL/konut, Ocak için 29,90 TL, Şofben için 60,80 TL olarak belirlenmiştir.

Vatandaşlarımızın doğalgaz kullanması ne için ne yapmaları gerekecek…

Abonelik yapılarak abone bağlantı bedeli ödenir, Müşteri,  Artvingaz tarafından sertifikalandırılan firma ile iç tesisat yaptırmak için anlaşır, Yetkili firma projeyi Artvingaz’ a web üzerinden onaylatır ve projeye göre  tesisat yapılır, Abone proje onayının ardından, müşteri Artvingaz’ da Gaz Kullanım Sözleşmesi imzalayarak güvence bedeli ödemesini yapar, Yetkili firma onaylı projeye göre yaptığı tesisatın test ve kontrollerini yapar ve Artvingaz’ a kontrol için randevu başvurusunda (web üzerinden) bulunur, Randevu verilen günde Artvingaz teknik personeli tesisatın projeye uygunluğunu kontrol ederek, teste tabi tutar ve uygunluk onayı verirse, tesisat uygunluk belgesini aboneye teslim eder. Uygunluk verilmez ise yetkili firma eksik işleri tamamlayarak, tekrar randevuda bulunarak süreci devam ettirir, Abone, doğalgaz uygunluk belgesini aldıktan sonra cihaz (kombi-şofben-ocak vb.) servisini arar ve servis cihazı devreye alır ve çalışır durumda aboneye teslim edecek şekilde gaz arzı sağlanır.” İfadelerini kullandı.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID