GÜNCEL
latest

ARTVİN’DE KORONAVİRÜS RAKAMLARI TEDİRGİN EDİYOR

 

Türkiye’de Koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Artvin’de de rakamlar tedirgin edici seviyede yükselme eğilimini sürdürüyor.

Artvin’de 23 Temmuz da sıfır vaka var iken 25 Ağustos’a 322 pozitif vakaya ulaşması kentte tedirginlik oluşturuyor.

İl ve ilçe pandemi kurulları virüsün yayılmasının önlemek için maske takma zorunluluğu ve 65 üstü vatandaşlar için kısıtlamalar getirirken düğün, nişan, mevlit gibi  toplu organizasyonlarına süre sınırlaması getirildi.

Artvin merkez, Hopa ve Arhavi ilçelerinde maske takmak zorunluğu kılındı.  Kolluk kuvvetleri caddelerde devriye atarak kuralları ihlal eden vatandaşlar uyarılıp uyarıları dikkate almayanlara ise adli ve idari ceza uyguluyor.

Bu süreç içerisinde bazı kurum ve iş yelerinde pozitif çıkan çalışanlarından dolayı geçici süreyle hizmetlerini durdurarak kapatıldı.

İl genelinde günlük 500 e yakın test yapıldığı ve günlük ortalama yaklaşık 20 pozitif vaka çıktığı öğrenilirken 25 Ağustos itibariyle toplam 322 pozitif vakanın olduğu 270 vatandaşın evlerinde 52 kişinin de Artvin ve Hopa Pandemi hastanesinde tedavilerinin devam ettiği öğrenildi.

Koronavirüs nedeniyle vefat haberlerinin de geldiği Artvin’de filyasyon çalışmaları kapsamında bin 500 üzerinde kişiye karantina uygulandığı bilgisine ulaşıldı.

Vatandaşlar tedbirlerin artırılması yönünde beklentilerini sürdürürken yetkililer ise vatandaşları   maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarıyor.

Vaka artışları il dışından gelenler ve düğünlere bağlanıyor.

170 bin nüfusa sahip olan Artvin, yaz aylarında çok fazla göç alarak nüfusunun iki katına çıkıyor. Pandemi dolayısıyla bu yaz çok fazla kişi gelmese de Kurban Bayramı’nda kısıtlamaların olmayışı düğünlerin serbest olması vaka sayısının arttığına işaret ediyor.

Düğün, nişan, nikah gibi toplu organizasyonlarda resmi tedbirler alınmasına rağmen vatandaşların maske ve mesafe kurallarının ihlal ettiği görülüyor. İl Pandemi kurulunun aldığı karar doğrultusunda iki saat süre sınırlaması olan düğünlerde kolluk kuvvetleri görev alarak katılımcıların tedbirlere harfiyen uyması sağlanıyor.

Alınan tedbirlerin uygulanması dahilinde vaka sayılarının kısa zamanda düşmesi bekleniyor.

Haber: artvinedair.com

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID