GÜNCEL
latest

ŞAVŞAT MADEN KÖY ŞELALESİ KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR


Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Maden Köyünde (Bazgiret) keşfedilmeyi bekleyen şelale görenleri büyülüyor.
Artvin’de çeşitli meslek gruplarından doğa severler ilin güzellikleri yerinde görmek ve yeni yerleri keşfetmek için Şavşat ilçesi maden köyüne bir gezi düzenledi.

Artvin merkezden yaklaşık 100 km uzaklıkta ki 1800 rakımlı Şavşat Maden köy (bazgiret) bozulmamış doğasıyla doğa turizmi için oldukça el verişli.

Yıllara meydan okuyan ahşap mimarisi, gelenek, görenek ve otantik yaşamıyla ziyaretçilerini ağırlayan Maden Köyü, şehrin gürültüsünden ve stresten uzak bir ortam sunuyor.
Yeşillikler arasında başlayan huzur veren yolculukla dar patika yollar yüründü akarsular aşıldı. Yaklaşık 40 dakikalık doğa yürüyüşü sonrası sarp kayalıkların arasından dökülen suyun gürültüsü ve heybetli görüntüsüyle şelale ziyaretçilerini karşıladı. 
Şelaleye karşı bol bol fotoğraf çektiren doğa severler gördükleri manzara karşında adeta büyülendiklerini dile getirdiler.
Bölgede bir çok şelaleyi gezdiğini fakat Şavşat bölgesinin bozulmamış doğası ile Türkiye’nin ender doğa cennetleri arasında yer aldığını ifade eden Vedat Yavuz  ilk defa  Şavşat Maden Köyü ve Bazgiret şelalesine geldiğini etkileyici bir görüntüyle karşılaştığını söyledi.


Diş Hekimi Esra Önal (26) ise eşi ve arkadaşlarıyla
birlikte Bazgirete kampa geldiğini, doğa yürüyüşü
yapmak için çıktıkları bölgede şelale olduğunu duyunca
görmek istediklerini belirtti.

Yeşillikler arasında patika yollardan yürüyüp zorlu bir o kadar da eğlenceli parkurun sonunda büyüleyici şelale ile karşılaşmanın tüm yorgunluğu aldığını söyleyen yöre sakini İsmail Cahit Düzgün;” 40 dakikalık doğa yürüyüşü sonrasında bu manzaraya kavuşuyoruz”dedi.

Rize den gelen doğa doğa fotoğrafçısı  Hasan Ulaş; “ Ben ilk olarak burayı bölge insanımız olan Hazan öğretmenimizin fotoğrafında görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam mayıs ayında üzerinde kar olan bir fotoğrafını görmüştüm o bize henüz nasip olmadı ama çok coşkun aktığını ilk kez görüyorum aynı fotoğraflarda ki gibi. Çok keyif aldım ben.” İfadelerine yer verdi.
Gizli kalmış şelale ve maden köyü turistlerin gözde mekanı olması bekleniyor. 

Haber ve Fotoğraf : Fatih Tüysüz / Artvin
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID