GÜNCEL
latest

SAĞLIK MÜDÜRÜ AÇIKLADI KORONAVÜRÜS BİTMEDİ BİR VAKA İLE HER ŞEY DEĞİŞİR !!Artvin'de, yeniden hizmete başlayan berber, kuaför ve güzellik salonları çalışanlarına Kovid-19 testi yapıldı.
Vaka sayısının sıfır olduğu Artvin’de, Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri kentte bulunan kuaför ve güzellik salonlarının tek tek dolaşarak çalışanlardan Covid-19 testi için sürüntü örneği aldılar.
İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, uygulamaya ilişkin yaptığı açıklamada, Artvin'de Kovid-19 nedeniyle tedavi gören tüm hastaların taburcu edildiği söyledi.
Akalın ; “ Hafta sonu ile beraber yoğun çalışmaları yaptık. Özellikle berber ve kuaförlerle ilgili valiliğimizin talimatı ile valilik ve belediye ekiplerimizin kolluk kuvvetimizin denetiminden geçerek tüm berber ve kuaförlerin çalışma ortamı düzenlendi. Hepsine uyulması gereken önlemler anlatıldı.
Kontrollü sosyal hayatımıza ve yeni normal hayatımıza geçiş sürecindeyiz. Göreve yeni başlayacak işlerine yeni başlayacak dükkanlarını yeni açacak ilimizde ki berber ve kuaförlerimizi bugün sürüntü taramasından geçirip kovid ile ilgili tarama testlerini yapacağız. Bundan sonrada özellikle vatandaşla yakın teması bulunan diğer risk gruplarına da bu tarama testlerini sıklıkla yapmaya çalışacağız.”
Bir süredir yeni vakaya rastlanmamasının sevindirici olduğunu dile getiren Akalın, ortaya çıkan bu tablonun yoğun bir çalışma, yoğun mesai ve vatandaşların tedbirlere sıkı şekilde uymaları sonucu gerçekleştiğine dikkati çekti.

“Artvin'de vaka yok diye bir rahatlama var”

Özellikle Artvin'de vakaya rastlanmadığı haberinden sonra rahatlama olduğunu, bunun da kendilerini endişelendirdiğini belirten Akalın,"Nasıl olsa Artvin'de vaka yok, diye bir algı, bir rahatlama var. İlimize günlük il dışından 200-300 kişi geliyor. Bunların çoğu da büyük şehirlerden geliyor ki buralar, vakaların aktif görüldüğü yerler. Bu rahatlama endişe verici. Ülke olarak bu birinci dalgayı atlatmadan Artvin'in tek başına dalgayı atlatması yeterli değildir."
Akalın, vatandaşları uyararak, "Sosyal mesafeler 1,5 metreden yarım metreye kadar düşmüş durumda. Maskesiz sokakta ve iş yerlerinde gezenlerin sayısının arttığını gözlemliyoruz. Bunlar doğru şeyler değil. Dışarıda muhatap olduğunuz biri, il dışından gelen biriyle temas kurmuş olabilir. Unutmayın, her şey tek vakayla başladı." diye konuştu.

Merkez Toplum Sağlığı Hekimi Dr. Emine Dicle;” Şu anki durumumuz çok iyi yaptığımız filyasyon çalışmalarıyla bunu kontrol altına aldık. İnşallah böyle sıfır vakayla bu süreci tamamlarız.  Bizim, Artvin halkından isteğimiz, maske takmadan dışarı çıkmamaları, sosyal mesafeyi korumaları, mümkün olduğunca da dışarıyla temaslarını azaltmalarını istiyoruz. ”dedi.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID