GÜNCEL
latest

TYP GÜVENLİK İŞLERİNDE SÜREKLİLİK İSTİYORToplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkur’a bağlı olarak devlet okullarında süreli çalışan güvenlik görevlileri işlerinde süreklilik istiyor.
Toplum yararına proje kapsamında milli eğitim bünyesinde 8 aylık süreyle okullarla çalıştırılan özel güvenlikler işlerinde kalıcılık istemek için sosyal medyada birlik oldu.
Typ (Toplum Yararına Program) kapsamında çalışan işçiler, çalıştıkları kurumlarda devamlılık istediklerini belirtiliyorlar. Son dönemde devlet okullarında TYP güvenlik ve TYP Temizlik işleri için çok sayıda personel alınmasının ardından kurada ismi çıkan ve çalışmaya başlayan taşeron işçilerin umudu bu sene Typ personellerine devamlılık olması ve çalıştıkları kurumlarda sürekli çalışma fırsatı yakalamak olduğu belirtiliyor.
Türkiye genelinde TYP kapsamında çalışan işçilerin toplamının yaklaşık 60 bine yaklaştığı ve bunların çeşitli kurumlarda iş hayatlarını 8 aylık süre ile çalıştırılıyor.
İş kur alımları nasıl yapılıyor?
Her yeni eğitim- öğretim yılının başında işkur’a başvuran özel güvenlikler yaptıkları başvuruların ardından; kura, mülakat gibi aşamalardan geçerek geçici süreli olarak okullarda göreve başlıyorlar. Haziran ayının sonuna gelindiğinde ise ; çalıştıkları işlerinden TYP’de bulunan 24 ay kuralı nedeniyle ayrılmak zorunda kalıyorlar.
Sosyal Medyada Tek Ses Oldular
Toplum yararına proje kapsamında çalışan güvenlikler geçtiğimiz günlerde Telegram uygulamasında oluşturdukları TYP MEB Güvenlik görevlileri gurubunda bir araya gelerek sorunlarını ve isteklerini yetkili mercilere duyurmak için harekete geçtiler.
Okulların Korona virüs salgınından korunmak amacıyla kapalı olduğu şu günlerde, bulunduğu il valiliğinden gelen görevlendirme ile hastane acil servisinde 24 saat esaslı göreve başlayan TYP Güvenlik çalışanları bu zorlu süreçte görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar.
Artvin 7 Mart  Orta okulunda görev TYP Güvenlik Görevlisi Selahattin Yılmaz, artvinedair.com haber sitemize yaptığı açıklamada; “Devletimizin bize ihtiyaç duyduğu her alanda seve seve hizmete varız. Covid19 ile mücadele için birçok okul güvenliği hastanelerde etkin bir şekilde güvenlik ve koruma hizmeti veriyor. “ dedi.
Tek İstediğimiz Görevimizin Sürekli Olması
Yılmaz, “bu zamana kadar hep kısa süreli çalıştığımız için iş güvencemiz olmadı. Geleceğe dair plan yapamıyoruz. 8 ay sonra çıkış verildiğinde bir çok arkadaşımız yeni alımlara kadar boş kalıyor. Bizlerde bu sorunu kalıcı çözmek için devlet yetkililerine sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu doğrultusunda birlikte hareket etmek gücümüze güç katacaktır. Okul güvenliklerinin işlerinde süreklilik kazanmaları adına elimizden gelen her şeyi yapacağız.” İfadelerine yer verdi.
Devletten tek isteklerinin işlerinde süreklilik olduğunu ve  aynı şartlarla çalışmayı kabul ettiklerini de vurgulayan Yılmaz, her yıl aynı sorunları yaşamaktan yorulduklarını söyledi.
TYP MEB Güvenlik telegram gurubuna Artvin’de ki çalışanların da katılarak harekata destek verdiklerini hatırlatan Yılmaz, koronavirüs süreci bittikten sonra aralarından seçtikleri sözcülerin Bakanlık düzeyince randevular alarak sorunları yetkililere duyurmak için destek istedi.
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID